Мере за повећање ликвидности

Влада Србије требало би током маја да усвоји мере за повећање ликвидности кроз ограничење рока плаћања обавеза до 60 дана, изјавила потпредседница Владе Верица Калановић. Тренутно се утврђују дугови државних органа, локалних самоправа, јавних предузећа и друга заостала плаћања.

Потпредседница Владе Србије Верица Калановић најавила је да би током маја требало да буду усвојене мере за повећање ликвидности кроз ограничење рока плаћања обавеза до 60 дана, а држава ће бити прва која ће то испоштовати.

Потпредседница Калановић је у изјави Танјугу рекла да ће бити прописано и ограничење рока међусобних плаћања предузећа, али да ће пре свих на то бити обавезан јавни сектор.

"У овом тренутку, министарства финансија и економије и мој кабинет раде на утврђивању стварних дугова по разним секторима", рекла је Калановићева.

Према њеним речима, утврђују се дугови државних органа, локалних самоправа, јавних предузећа, заостала плаћања према фондовима као и потраживања привредника једних према другима.

"Прво што ћемо предложити јесте да државни органи, министарства и оне институције које робе и услуге наручују из републичког буџета имају рок плаћања од два месеца и да се на њих примењују законски нормативи", објаснила је Калановићева.

Потпредседница Владе је оценила да се "и Влада и привредници и синдикати и сваки запослени слажу да су кључни проблеми у овом тренутку везани за неликвидност, запосленост, а у једној мери и непоштовање финансијске дисциплине за одређени број привредних субјеката".

Калановићева је нагласила да је пакет мера припремљен у сарадњи са министарствима економије и финансија, уз велику сарадњу са саветницима у кабинету Премијера и додала како се очекује да прави ефекат мера буде постигнут већ током 2011.

Програм двоструких подстицаја

Калановићева није могла прецизно да наведе временску динамику усвајања других мера, али је нагласила да ће ускоро бити усвојен и програм двоструких подстицаја за додатних 11 градова.

Тренутно те погодности се крећу до 10.000 евра за новоотворено радно место и користе их четири општине: Нови Пазар, Краљево, Ниш и Зајечар.

"Међу градовима који ће имати право на удвостручене подстицаје су Лесковац, Крушевац, Лозница, Сремска Митровица...", рекла је Калановићева и нагласила да је овај програм од јуна 2010. године када је усвојен до данас "дао добре резултате".

"Према бизнис плановима и гаранцијама која су предузећа припремила када су уговори потписани, око 7.200 радника ће бити запослено а на опредељене инвеститора да улажу управо је утицало то што ће добити дупле подстицаје", прецизирала је Калановићева.

Тако је и Ниш који је у једном тренутку имао озбиљне социјалне проблеме због великог броја незапослених привукао је, захваљујући двоструким подстицајима чак 19 инвеститора, додала је потпредседница Владе.

Калановић је навела да би после ових мера требало да уследи и доношење закона о регистру дисквалификованих лица, прописа који треба да обезбеди оштрију дисциплину приликом оснивања предузећа.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 12. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом