Читај ми!

Подстицај запошљавању

Да би смањила незапосленост држава фирмама нуди пореске олакшице за нове раднике, које ће ступити на снагу у наредних месец до два дана. Послодавци ће за новозапослене раднике прве године плаћати до 60 одсто мање порезе и доприносе.

Влада Србије ће до половине маја усвојити олакшице које би требало да подстакну запошљавање, пре свега оних који сада раде на црно. То је само део пакета економских мера које би требало да поправе услове пословања и које ће на снагу ступити у наредних месец-два.

У протекле две године Србија је имала највећи пад броја запослених у региону и свака мера за постицање запошљавања је добродошла под условом да не нарушава тржишне принципе пословања, сматрају стучњаци.

Предузеће "Модус" пре две године имало је 250 радника, сада 160, а биће још отпуштања радника из производње.

Милан Кнежевић из тог предузећа каже да број запослених зависи од обима пословања и да ће бити отпуштено још 120 од 160 радника. 

"При оваквом амбијетну пословања, паду куповне моћи, паду тражње, огромним државним наметима, не постоји могућност да се ефикасно ради", рекао је Милан Кнежевић из Моду.

Из Владе Србије најављују да ће половином месеца донети мере - да послодавци за новозапослене раднике прве године плаћају 50 до 60 одсто мање порезе и доприносе, 40 одсто је предвиђено умањење за другу и 20 одсто за трећу годину.

Потрпедседница Владе за приврдни и регионални развој Верица Калановић очекује да ће та мера допринети да део радника, који раде у сивој зони, коначно буду приказани као стварно запослени.

Контрола новозапослених 

Да би се спречиле злоупотребе, пораст новозапослених контролисаће Пореска управа и Национална служба за запошљавање, кажу у Влади.

Економисти упозоравају да ће то бити тешко, јер сваког месеца у Србији без посла остаје око 20.000 људи и исто толико се запосли.

"Много боље би било да се иде са смањењем оптерећења порезима и доприносима најнижих зарада до 30.000, које прима трећина, око 600 хиљада запослених, а да притом учествују у укупно прикупљеним доприносима са мање од 15 одсто", каже економиста Мирослав Здравковић.

Мањи намети на зараде могу се очекивати наредних година, кажу у Влади.

За сада услове пословања покушавају да поправе уредбама. Обећавају да ће за месец дана саопштити план како да се време плаћања у Србији смањи са садашњих у просеку 130, на 60 дана - и да ће најпре држава своје обавезе почети да плаћа у том року.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 12. јул 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом