Читај ми!

"Рајско воће" за привреднике

Све више воћара одлучује се да гаји јабуке због извоза на страно тржиште, нарочито у Русију. Воћарство захтева већа улагања, а на зараду се не може рачунати првих неколико година. Међутим, простор за пословање све је већи, па би јабука за привреднике могла да буде право "рајско воће".

Српско воће последњих година све лакше проналази пут до страног купца. Јабуке су и те како тражене у Русији, па не чуди што се све више воћара одлучује да гаји ту воћку. Они који планирају да почну производњу треба да знају да воћарство у старту захтева већа улагања, а на зараду се не може рачунати првих неколико година.

За подизање модерног засада јабуке, са квалитетним садницама и системом за заливање кап по кап, потребно је и до 10.000 евра, кажу у Удружењу "Чачанска јабука".

Уложени новац се може вратити само уколико воће квалитетом и ценом задовољава купце, који су све захтевнији. Зато би воћњаке требало заштитити противградном мрежом, а то по хектару кошта додатних 15.000 евра.

Воћар Милисав Вујовић, каже да су до сада даване субвенције на мрежу, која је само једна од ставки која се користи, а скупа је и конструкција, стубови, жице.

Чланови Удружења, њих двадесет троје, заједно имају 60 хектара под јабукама и годишње произведу око 2.000 тона јабука. Да не би пропадале, изградили су хладњачу, у којој, за сада, могу да ускладиште половину рода.

Иако је реч о заиста великој инвестицији, вредној више од милион евра, хладњача је произвођачима омогућила да јабуке сада продају по цени вишој него у тренутку бербе.

Тренутно се јабуке ајдаре извозе по цени од 60 до 65 евроценти за килограм. Сорте које су мање заступљене су и скупље.

"Наши планови усмерени су првенствено на проширење капацитета хладњаче, јер су наше потребе веће од садашњих могућности. У плану је и куповина класирнице", каже Томислав Јелић, председник удружења "Чачанска јабука".

Милош Пауновић наводи да би требало поново да се шире парцеле и да се врши замена садница које су при крају радног века.

Брига о исправности

Како се готово читав род извози у Русију, важно је обезбедити потврде о здравственој исправности. Савете о заштити биља и свим мерама ресорног министарства, воћари могу да добију у мрежи за подршку руралном развоју, где се посебна пажња посвећује удруживању.

"Због уситњених поседа, посебно у централној Србији, јако је тешко обезбедити количину робе која је потребна иностраном купцу управо из разлога што је то различит сортимент, различит квалитет", наводи Мира Милинковић, регионални координатор за рурални развој из Чачка.

Како су могућности за извоз јабуке много веће од оних које Србија тренутно нуди, онима који желе да се баве воћарством јабука би могла да буде рајско воће.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 10. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом