уторак, 03.05.2011, 10:39 -> 13:31
Белгија у успону, иако без владе
Белгијска привреда се опоравља, што показује значајан пораст БДП-а, мимо свих очекивања. Белгија потукла све светске рекорде, јер већ више од годину дана нема владу, али аналитичари још нису укрстили та два податка.
Привреда Белгије порасла је у првом тромесечју 2011. године за један одсто на тромесечном, а три одсто на годишњем нивоу, и у оба случаја је премашила процене стручњака, објавила је Народна банке Белгије.
Годишњи раст од три одсто је најбржи темпо раста у последње четири године, а бржи раст претходни пут забележен је у другом тромесечју 2007. године, пренео је Ројтерс.
Према економистима, ти резултати би могли да наговесте висок привредни раст и у другим кључним земљама зоне евра.
Белгија, која је снажно повезана са јаком немачком привредом, достигла је прошле године привредни раст од 2,1 одсто, после пада од 2,7 процената 2009. године.
Техничка влада Белгије и даље предвиђа да ће БДП земље ове године порасти за два одсто, али економисти сматрају да су те цифре прилично конзервативне.
"До сада смо рачунали са годишњим растом од око 1,9 одсто, али уз садашње резултате, привредни раст у наредном периоду би требало практично да буде заустављен, да би била остварена првобитна прогноза", рекао је економиста једне белгијске банке, и додао да то није много вероватно.
Привреда јача, а држава без владе
У априлу ове године Белгија је потукла светски рекорд и обележила прву годишњицу без владе.
Белгијски краљ Албер Други пре годину дана прихватио је оставку Владе, али ни после толико времена фламанска и валонска страна нису успеле да постигну договор који је неопходан за формирање новог кабинета.
Главне препреке су подељеност око употребе језика, као и различито виђење будућности земље, у којој фламанске партије заступају око шест милиона становника, док валонске иступају у име 4,5 милиона грађана.
Вршилац дужности премијера у техничкој влади Ив Летерм изјавио је недавно да су потребна још три месеца да би се направила коалиција. "Положај Белгије је добар и чинимо све што је у нашој моћи да би тако и остало", истакао је Летерм.
Летерм сматра да треба што пре постићи договор око формирања владе. "Што дуже будемо чекали, дуже ћемо морати да одлажемо реформе, и оне ће бити све озбиљније".
Ромпеј: Жалосна ситуација
Председавајући Европског савета Белгијанац Херман ван Ромпеј оценио је да је ситуација у његовој домовини "жалосна".
Ван Ромпеј је нагласио да је неопходно да Белгија што пре добије владу са пуним капацитетом, али очигледно је да та држава и без "власти" успева да изађе на крај са економским тешкоћама које су захватиле већину држава ЕУ.
Стручњаци и аналитичари још нису укрстили два податка, чије истовремено постојање је за многе незамисливо - држава нема владу дуже од годину дана, а привреда ради никада боље.
Ситуација у Белгији сигурно би могла да буде повод да се о односу власти и привреде изјасне стручњаци.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар