Читај ми!

Енергија из воде

ЕПС обнавља 17 постојећих и гради девет нових мини-централа чиме ће повећати годишњу производњу струје са 52 на 150 милиона киловат сати. За тај посао, ЕПС чека кредит Европске банке за обнову и развој од 45 милиона евра.

По водном потенцијалу за градњу малих хидроелектрана, Србија је међу водећима у Европи. Како је он неискоришћен и имамо само 31 малу хидроелектрану, ЕПС је покренуо пројекат модернизације постојећих и градње нових малих хидроелектрана.

Пројекат обухвата 26 малих хидроелектрана - 17 постојећих, које ће бити обновљене и власништво су ЕПС-а, и девет нових на другим водопривредним објектима, као што су бране којима газдују локалне самоправе или "Србијашуме".

За тај посао, ЕПС чека кредит Европске банке за обнову и развој од 45 милиона евра.

"У првој фази, 45 милиона евра су за послове на постојећим објектима. То је пројекат који ћемо, надам се, покренути веома активно већ у овој години", рекао је генерални директор ЕПС-а, Драгомир Марковић.

Прву нову малу хидроелектрану, "Првонек" на Бањској реци код Врања, ЕПС планира да пусти у рад већ у септембру. Пројектом су обухваћена хидропостројења на водотоковима широм Србије. Највише локација има на подручју Ниша, Ивањице, Ариља, Ваљева.

"У Србији још пре 20 година Енергопројект и Јарослав черни су лоцирали 856 локација за мале хидроелектране", рекла је Јованка Арсић Каришић, председница Управног одбора Централно-европског форума за развој.

Документација за све потецијалне локације је спремна. Доста је заинтересованих инвеститора, а и банке које послују у нашој земљи већ одобравају кредите, како за градњу, тако и за израду студије исплативости посла.

"Оно што је новина је финасирање управо тих пројеката, односно, обновљивих извора енергије, првенствено мини-хидроелектрана и постројења за биомасу", каже Ненад Лукић из "Фолксбанке".

Завршетком посла, ЕПС би, из 26 нових и обновљених хидропостројења, годишњу производњу струје са 52 милиона повећао на 150 милиона киловат сати.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 09. јул 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом