понедељак, 25.04.2011, 07:30 -> 11:46
Пропале туристичке инвестиције
Иако су две стране компаније биле заинтересоване да улажу у српски туризам, обе велике инвестиције су пропале. Словеначка "Терма Олимиа" одустала је од посла, а мултинационална компанија "Данубиус" наишла је на отпор у локалној средини, иако је требало да уложи 40 милиона евра.
Почетак године требало је Србији да донесе две велике стране туристичке инвестиције. Словеначка "Терма Олимиа" била је заинтересована за градњу спа-центра на Палићу, а мултинационална компанија "Данубиус", кроз стратешко партнерство са државом, за реконструкцију хотела "Фонтана" и Специјалне болнице "Меркур" у Врњачкој Бањи.
Словенци су одустали од посла, а "Данубиус" је наишао на отпор у локалној средини, иако је требало да уложи 40 милиона евра.
У "Термама Олимиа" одустајање од градње великог спа-центра на Палићу правдају економском кризом. Кажу, кризне су године непредвидиве и лоше за инвестирање ван граница земље.
Васја Чретник из "Терма Олимие" каже да иако сматрају да је то добар пројекат криза је главни разлог што га нису реализовали, а и власничка структура га је у том моменту блокирала.
"Данубиус" поседује 26 бањских хотела широм Европе у којима се годишње обави два милиона здравствених третмана. Поред 40 милиона инвестиција у обнову Специјалне болнице "Меркур" и хотела "Фонтана", "Данубиус" је најавио нов начин руковођења који је обећавао добру попуњеност хотела током читаве године.
Стратешко партнерство са државом подразумевало је да "Данубиус" поседује 50 одсто акција, а да држава у првих пет година убире две трећине профита. У Врњачкој Бањи проценили су да је понуда "Данубиуса" неадекватна.
Председник Општине Врњачка Бања Зоран Сеизовић рекао је да је локална самоуправа ставила примедбу што није разрешен део питања у вези са јавним сектором.
"У питању су 3.500 хектара бањских паркова, а није било решено ни дуговање које је хотелијерско туристичко предузеће "Фонтана" имало према јавном сектору, односно, локалној самоуправи, конкретно, преко 100 милиона динара локалној самоуправи и још 130 милиона према јавном предузећу", навео је Сеизовић.
Оживљавање туризма
У ресорном министарству верују да би "Данубиус" оживео туризам у Врњачкој Бањи и подстакао развој свих домаћих бања.
"Данубиус је највећи бањски оператер у Европи и он има јасан план како да оживи Врњачку Бању. Тако да је проблем подигнут на највиши ниво, још не знам исход преговора, али сазнаћемо у кратком року", рекао је државни секретар за туризам Горан Петковић.
Модел за проналажење стратешког партнера за бање, добио је зелено светло и у ПИО фонду чијим је новцем финасирана изградња "Меркура".
У том фонду верују да би паметном пословном политиком они сваке године убирали дивиденте, а део капацитета би, на основу уговора, био на располагању њиховим корисницима.
Стратешким партнерством између државе и "Данубиуса", лековити ресурси Врњачке Бање остају у власништву државе.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар