субота, 16.04.2011, 10:14 -> 11:30
Повећан извоз у Турску
Извоз Србије у Турску је у прва два месеца 2011. године скоро троструко повећан у односу на исти период раниje. Могућности увећања извоза у Турску треба тражити у текстилној индустрији, црној металургији, прехрамбеној и аутомобилској индустрији, наводе у Привредној Комори Србије.
У прва два месеца 2011. године српски извоз у Турску повећан готово троструко у односу на исти период лане. Споразум о слободној трговини, који је на снази од септембра прошле године, требало би да допринесе подизању обима и квалитета трговинске размене две земље.
Прошле године је извоз у ту земљу вредео 88 милиона долара, а увоз из Турске 330 милиона долара.
Увећање извоза, између осталог, треба тражити, у текстилној индустрији, црној металургији, прехрамбеној и аутомобилској индустрији и аграру, наводе у Привредној Комори Србије.
Трговински саветник Неђа Иванић Демирџи каже да су људи из Турске много заинтересовани за Србију, пошто је транспортни центар из њиховог погледа.
"Што се тиче наше агенције и њеног менаџмента, они су задовољни пословањем у Србији, можда и због тога што је туризам један од сектора на који наш народ јако реагује. Растемо сукцесивно, тај раст је веома задовољавајући", рекао је турски тур-оператер агенције "Један А Травел" Бранко Малек.
Србија у Турску, између осталог, извози индустријске машине, минералне руде и отпатке метала, производе од каучука, транспортна средства, нафту и деривате. Из Турске нам најчешче стижу обојени метали, медицински и фармацеутски производи, кафа, чај, какао, зачини и житарице.
Прилика за текстилну идустрију
Економиста Горан Николић каже да постоји простор у домену текстилне индустрије, и то са обе стране, и да је интерес Србије да сада извози више у Турску.
"Извоз у Турску биће олакшан због Споразума који је био пре свега за наш интерес. С друге стране постоји и простор у прехрамбеној индустрији и са турске стране, они желе да учествују у изградњи путева у Србији, посебно су заинтересовани за путеве у источном Санџаку", рекао је Николић.
Потпредседник ПКС-а Михаило Весовић рекао је да је у задње две, три године пуно урађено на побољшању политичких односа Србије и Турске.
"Далеко више делегација се разменило између две земље, далеко више су тусрски привредници упознати са могућношћу улагања у Србији. Није немогуће да се неки производни капацитети преселе из Румуније или Бугарске у Србији", навео је Васовић.
Према његовим речима, турски бизнисмени ће бити у могућности да бирају да ли желе да дођу негде у регион или да дођу у Србију и да ће видети да су услови, стабилност пословања на нашем тржишту далеко повољнији.
Укупна улагања Турске у Србију крећу се око 45 милиона евра. Инвестиције турских предузећа у Румунији износе око 9,5 милијарди долара, а у Бугарској 4,5 милијарде.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар