четвртак, 14.04.2011, 08:34 -> 22:00
БРИКС тражи већи утицај
Лидери Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужноафричке Републике разишли су се са Самита у Кини, констатујући да је њихова група још јача. Земље БРИКС-а због тога траже значајније место у светском економском поретку.
Економска моћ земаља БРИКС-а постаје неприкосновена, због чега Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафричка Република траже већи утицај у финансијским институцијама, попут ММФ-а и Светске банке. Највећа промена која би била по вољи БРИКС-у јесте мања улога америчког долара у међународним новчаним токовима, чију је мањкавост разоткрила финансијска криза.
Лидери пет земаља поручили су на данашњем самиту у Кини да би за светски мир и просперитет биле корисне реформа управљања глобалном економијом и већи утицај привреда и земаља у развоју и договорили су се да учвршћују међусобну сарадњу у области економије и трговине.
Кинески председник Ху Ђинтао рекао је да би за светски мир и заједнички просперитет била корисна реформа и побољшање управљања глобалном привредом и јачање утицаја и заступљености привреда у успону и земаља у развоју.
"Договорили смо се да наставимо са јачањем дијалога, координацијом и сарадњом у питању светске економије", рекао је Ху новинарима после самита, најављујући продубљивање сарадње пет земаља у областима финансија, индустрије, трговине, пољопривреде, науке и технологије.
Руски председник Дмитриј Медведев рекао је да је Москва партнерима у групи предложила формирање механизма узајамне помоћи у ванредним ситуацијама.
Коментаришући ступање Јужне Африке у групу, Медведев је навео да су сада у БРИКС-у представљене највеће државе три континента, чији је економски потенцијал и политички утицај изузетан, што отвара нове хоризонте за ширење сарадње у најразличитијим областима.
Председник Русије је саопштио и да су лидери БРИКС-а израдили Акциони план развоја економских веза и сарадње структура грађанског друштва. Медведев је, такође, најавио да ће земље групе на самиту Групе 20 у Кану крајем године представити предлоге за реформу међународног валутно-финансијског система.
Јужноафрички председник Џејкоб Зума рекао је да његова земља подржава реформу међународних финансијских инситуција ради тежње ка правичном економском поретку.
Залагање за продубљивање сарадње земаља БРИКС-а на конференцији за новинаре изнео је и индијски премијер Манмохан Синг, наводећи да су стратешки односи пет земаља од велике важности у актуелној ситуацији у свету, која се убрзано мења.
Бразилска председница Дилма Вана Русеф је нагласила, пак, да активности Групе нису усмерене против других земаља или међудржавних интеграција.
"Напротив, залажемо се за даље јачање међународне сарадње и усавршавање механизама глобалног управљања које ће објективно одговарати захтевима 21. века", рекла је Русефова.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар