понедељак, 04.04.2011, 11:59 -> 12:46
План за бољу конкурентност
Влада ће у наредном периоду озбиљно радити на креирању подстицаја за повећање извоза, јер је то једини начин да Србија има дугорочан и одрживи развој, рекао премијер Мирко Цветковић. Србија ће у наредном периоду усвојити низ мера које ће унарпедити конкурентност, најавио министар Божидар Ђелић.
Премијер Мирко Цветковић је истакао да ће Влада у наредном периоду озбиљно радити на креирању подстицаја за повећање извоза, јер је то, како је рекао, једини начин да Србија има дугорочан и одрживи развој.
"Влада ће настојати да у што краћем року створи предвидиво пословно окружење, отклони административне препреке, скрати процес и време за добијање различитих дозвола и унапреди ефикасност државне администрације", навео је Цветковић на отварању конференције "Конкурентност је име игре".
Према његовим речима један од основних проблема конкуретности Србије је доступност средстава за финансирање, због чега Влада ради на оснивању Развојне банке, као и на моделу реструктуирања финансијских обавеза предузеће.
Поред премијера Цветковића Конференцији присуствује и потпредседник Владе за европске интеграције и председник Националног савета за конкурентност Божидар Ђелић.
Ђелић је рекао да акциони план Владе у домену европских интеграција није ништа друго него јачање конкурентности наше земље.
"Пред нама је изазов да постанемо технолошки, инфраструктурно и пословно конкурентни", рекао је Ђелић.
Ђелић је додао да ће Србија у наредном периоду усвојити низ закона и мера који ће омогућити стицање статуса кандидата за чланство у ЕУ, које се односи на унарпеђење конкурентности, а међу њима су регулација имовинских права, завршетак реформе правосуђа, унапређење социјалног дијалога као и ефиканисији рад регулационих тела.
Потпредседник Владе је истакао да је у протеклом периоду усвојено, такође, низ мера за унапређење конкурентности међу којима је Закон о извршењу и обезбеђењу, измене и допуне Закона о буџетском систему, као и низ других подзаконских аката који се односе на унапређење конкурентности.
Србија на 96. месту по конкурентности
"Србија је према оцени Светског економског форума на 96. месту по конкурентности чиме смо лошије рангирани од земаља окружења", рекао је Ђелић и додао да не можемо бити задовољни том позицијом, истакавши да морамо радити на унанпређењу конкурентности.
Ђелић је оценио да је у Србији у време кризе смањена јавна потрошња, консолидован буџетски дефицит испод 4,5 одсто БДП-а, а Србија је једна од ретких земаља која није повећала порезе, пре свега ПДВ.
"Од почетка кризе обезбеђено је више од 2,5 милијарди евра субвенционисаних кредита привреди", истакао је Ђелић и додао да је више од 20.000 предузећа користило те кредите.
Према његовим речима, Србија је једина земља чији је кредитни рејтинг повећан у кризи, подсетивши да је Србија једина земља којој је ОЕЦД у фебруару прошле године смањио категорију ризика са седмог на шести ниво.
Ћирић: Побољшање конкурентности и извоза је приоритет
Министар економије и регионалног развоја Небојша Ћирић изјавио је да је један од приоритета Владе Србије побољшање конкурентности и извоза, истакавши да је извоз у прва два месеца ове године за 36 одсто већи у односу на исти период прошле године.
"Комбинацијом активних мера у договору са привредом, решавањем проблема неликвидности, а самим тим и повећањем конкурентности предузећа ће повећати извоз", рекао је Ћирић.
Ћирић је истакао да се ниво конкурентности може повећати и системским мерама, кроз елиминисање корупције, смањење административних проблема, као и доношењем нових законских решења.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар