петак, 18.03.2011, 07:28 -> 07:56
Смањена задуженост код банака
Грађани и привредници се све ређе одлучују на нове позајмице, због чега је задуженост код банака смањена. Предлог банкара како да се грађанима олакша враћање кредита требало би да буде донет за неколико дана.
После разговора са представницима Владе, банкари кажу да ће за неколико дана предложити како да се грађанима олакша враћање кредита у наредних годину и по до две.
У међувремену, задуженост код банака је смањена. Грађани и привреда дугују 13 милијарди динара мање него пре месец дана, што значи да се све ређе одлучују на нове позајмице, показују најновији подаци Кредитног бироа.
Изгледа да су грађани постали опрезнији и неповерљивији у процене да ће бити боље. Кредите све мање узимају, па су крајем фебруара грађани банкама дуговали 509 милијарди динара, 4 милијарде мање него у јануару.
Иначе, грађани од банкара одавно добијају похвале за уредност у враћању дугова. И поред кризе, свега 3,3 одсто касни при враћању дугова. За разлику од грађана, привредници из месеца у месец све више касне у плаћању рата. Предузећа у 14,6 одсто случајева рате не плаћају на време.
Драган Алексић из фабрике "Нутрико" каже да велики број привредника има вољу, али да је суочен са немогућношћу одржања ликвидности, наплате потраживања, нефункционисања система, да има проблеме и запада у потешкоће враћања кредита.
Први пут у последњих неколико година, Кредитни биро је у фебруару забележио да су предузећа вратила више старих кредита него што су узела нових.
Верољуб Дугалић из Удружења банака Србије каже да пад кредитне задужености показује да активности у привреди не иду темпом којим бисмо хтели и да нема оживљавања привредног пословања.
Иако привреда дугује две трећине кредита и има веће проблеме са враћањем дуга, банкари подржавају одлуку Владе да се најављене олакшице односе за сада само на грађане. Како ће то изгледати, требало би да сазнамо наредне недеље, до када се очекује да Влада и банкари усагласе своје предлоге.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар