четвртак, 17.03.2011, 12:04 -> 13:02
Мера Владе не утиче на цену хлеба
Oдлука Владе да се на три месеца забрани извоз брашна и пшенице неће зауставити раст цене хлеба, поручују и привредници и пекари. Србија има довољно пшенице на залихама до нове жетве.
Јучерашња одлука Владе Србије да забрани извоз пшенице и брашна на три месеца неће моћи спречи повећање цене хлеба, сагласни су и у Привредној комори и у Удружењу пекара Србије.
Секретар Удружења Привредне коморе Србије за пољопривреду Милан Простран рекао је да уредба неће умањити повећање цене хлеба, јер је цена пшенице на тржишту висока. Простран сматра да држава треба да субвенционише све што улази у цену хлеба.
Према његовим речима, Србија има довољно пшенице на залихама до нове жетве, а одлука о забрани извоза пшенице и брашна је очекивана и донета је из предострожности.
Простран сматра да је било много разлога да Влада Србије донесе ту одлуку, јер истиче да је већ доста извезено, па се том уредбом, очекује да ћемо мирније дочекати жетву.
"Владина мера неће угрозити економски положај произвођача пшенице који су у протеклих седам месеци направили добар посао и извезли више од 600.000 тона пшенице", рекао је Простран.
Почетак стабилизације тржишта
Слична порука стигла је и из Удружења пекара Србије. Председник тог удружења Зоран Пралица потврдио је да забрана извоза пшенице не значи да хлеб неће поскупети, већ је то само почетна мера да се стабилизује тржиште хлебног жита у земљи.
"Цена хлеба у Србији остала је непромењена, а наважније је да се измени уредба Владе Србије да се цена хлеба који се прави од позајмљене пшенице из Робних резерви везује за цену од 44 динара, а не за цену из августа 2010. године, односно, за 38 динара", каже Пралица.
Пралица сматра да треба да се укину царине на увоз пшенице и брашна, како се преостале количине тог жита не би монополски користиле, као и да треба продужити за још шест месеци важење Уредбе о хлебу, која предвиђа ограничење маржи.
"Уколико до свега овог не дође, хлеб ће морати да поскупи на око 70 динара, јер се очекује и поскупљење струје и нафте", рекао је Пралица.
Да је владина мера добра, али закаснела за стабилизовање тржишта хлебног жита, сматра економиста Института за тржишна истраживања Саша Ђоговић.
Ђоговић истиче да је пшеницу требало откупљивати јесенас, када је била знатно нижа цена и на тај начин обезбедити уредно снабдевање тржишта том житарицом.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар