БРИК брзо расте!

Кина, Бразил и друге економије заслужне за глобални опоравак, због високе стопе привредног раста, ризикују већу инфлацију, изјавио први заменик директора ММФ-а Џон Липски. Стопа еконоског раста не сме бити виша од 7 одсто, оцењују у Фонду.

Економије у наглом успону, које су биле главни покретач глобалног опоравка, можда јачају сувише брзо, што није добро по њих, с обзиром на то да се повећавају инфлаторни притисци, изјавио је први заменик директора Међународног монетарног фонда Џон Липски.

Кина, Бразил и друге економије у брзом успону настоје да сузбију инфлацију и уведу контролу над обилним приливом инвестиција. ММФ већ месецима упозорава на ризике од ценовних притисака у тим земљама, али коментар Липског говори о повећаној забринутости Фонда.

Липски је у интервјуу за Ројтерс рекао да раст економија у успону од 6,5 до седам одсто представља углавном горњи лимит њиховог капацитета и указао на то да се појављују први знаци прегревања.

"За економије у успону, хлађење раста ће без наношења веће штете глобалној економији, захтевати извесне деликатне маневре", указао је Липски.

Кина је сузбијање инфлације поставила ове године као приоритет.

Балансирање нивоа привредног раста

Специјални саветник извршног директора ММФ-а Џу Мин оценио је да прегревање кинеске економије забрињава и да је неопходно успоравање економског раста.

Бразил и неке друге економије у успону подигле су порезе на стране инвестиције или повећале захтеве за нивое обавезних резерви банака, како би успориле прилив инвестиционог новца и отклониле инфлаторне притиске.

Липски је оценио да су те контроле токова капитала можда понекад неопходне и корисне, али је указао да су те мере само неке од осталих метода, као што су прилагођавање валутних курсева и монетарне или фискалне мере које треба да добију предност.

У самом ММФ-у, у току је дебата о томе када и како треба користити контролу капитала.

"Боље је отпочети разговоре о доношењу извесних потенцијалних смерница или правила о томе како најисправније поступити да нека земља, за коју се учини да делује на своју руку у сопственим интересима, не би стварала проблеме широј глобалној економији или својим суседима, него оставити свакој појединачној земљи да сама одлучује како ће реаговати", закључио је Липски.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. јул 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом