среда, 02.03.2011, 07:32 -> 09:00
Луксуз одолева кризи
Криза на тржишту некретнина несумњиво је највише погодила САД. Просечна цена некретнина у Америци у јануару на најнижем нивоу од априла 2002. На другој страни, цене некретнина у Кини порасле 70 одсто у последњих пет година.
Хипотекарне банке "Фреди Мек" и "Фани Меј", са именима које неодољиво подсећају на неки средовечни брачни пар са америчког запада, готово да су 2008. године уништиле светски финансијски поредак.
Одобравале су позајмице за куповину некретнина милионима Американаца без провере да ли могу и да их врате. Пошто нису могли, огроман број кућа и станова прешао је у руке банака.
Америчко и светско тржиште некретнина још се нису опоравили од тог удара.
Кад би замислили да је Бела кућа на продају, цена би јој била око 250 милиона долара. Пре три године ценили су је осамдесет милиона више.
Када једној од најпознатијих кућа на свету тако падне цена, јасно је да се америчко тржиште некретнина тешко опоравља од слома 2008. Цене су у јануару дотакле дно.
Просечна цена коришћених некретнина у Америци у јануару је пала на најнижи ниво од априла 2002. године, наводи се у извештају агенције Ројтерс.
Ниже цене очигледно привлаче купце тако да је продаја неочекивано већа.
Америчка администрација предложила је неколико опција за реформу тржишта некретнина ради његовог оздрављења. Једна је да држава више не подржава хипотекарне зајмове за Американце са малим зарадама и оне који први пут купују некретнину.
"Људи су куповали куће или станове, а да нико није проверавао јесу ли способни да их плате. Показало се да нису били способни да се носе са повећањем камата и тржиште је пукло", каже аналитичар Лудвин Есбјун.
Опоравак светског тржишта некретнина очекује се тек од наредне године, показује анкета међу водећим инвеститорима у свету.
"Тренутно глобално се налазимо у периоду мировања ка благом расту што значи да ће потрајати", каже Маја Шахбаз, директор "Колијерса" у Србији.
Шахбазова наглашава да ће бити потребно неколико година да се тржиште некретнина опорави и да дође у ону фазу 2006-2007. године, када је забележен највећи раст.
Бум луксузних некретнина у Лондону
Аналитичари очекују да ће, због политичких потреса у арапском свету, профитирати тржиште луксузних некретнина, посебно у Лондону, који је популаран међу богатим Арапима.
Тако ће, кажу, склонити новац на сигурно. Нови купци лондонских кућа и станова су и Кинези. Неке британске агенције оснивају посебна одељења за кинеске купце.
"Кинези траже некретнине на најбољим и најскупљим локацијама. Недавно смо се вратили са кружне туре по југоисточној Азији и продали четрдесет станова за две седмице", каже директор агенције „Савилс" у Лондону Џејмс Талбот.
Талбот наводи да су купци углавном млади предузетници који су богатство направили у електронској индустрији или у медијима.
За то време, Кина уводи ограничења у куповини некретнина не би ли охладила тржиште, где су цене, због велике потражње, за пет година порасле 70 одсто.
У Пекингу су премашиле 3.000 долара по квадратном метру, па ће градске власти, између осталог, одредити максимални број стамбених јединица у власништву и повећати порезе.
Због високих цена, некретнине су ван домашаја Кинеза са малим зарадама. Кинеска влада најављује ове године градњу чак 10 милиона јефтиних станова.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар