субота, 05.03.2011, 13:45 -> 16:13
Појефтиниле некретнине
Од почетка економске кризе, некретнине на српском тржишту појефтиниле од 15 до 20 одсто. Купаца нема као пре кризе, али ниједна од око 70 агенција у Удружењу посредника у промету непокретности "Кров" није затворена због недостатка посла.
Цене некретнина највише су пале у унутрашњости и по периферији градова, а најмање у елитним и централним деловима града. У новобеоградском насељу "Белвил" цене неких станова снижене су са 2.000 евра по квадратном метру на 1.600 евра.
"Некада је део Врачара који је најближи Храму ишао по три па чак и више хиљада евра по метру квадратном. Сада за најпристојније уређене непокретности највећа купопродајна цена која се тамо реализује износи 2.500 по квадрату, што значи да је помак поприлично озбиљан", каже Томислав Секулић из Удружења посредника у промету непокретности "Кров".
Тржиште се стабилизовало и купац коначно може да бира, јер је понуда добра, а цене коначно реалне, кажу стручњаци.
Ипак, продавци старијих станова своје цене формирају према ценама новоградње, што је нереално.
Да би се спречиле преваре, од почетка прошле године уведен је јединствени регистар продаје непокретности. Према подацима тог регистра, у прва два месеца ове године продато је много више некретнина него у истом периоду 2010. године.
"У прва два месеца прошле године оверено је око 3.100 таквих уговора. У прва два месеца у овој години оверено је око 3.800 уговора чији је предмет продаја непокретности", рекла је Гордана Вуковић, судија Првог основног суда.
Према њеним речима, у овој години има мање гужви овери и систем боље функционише.
Локација је и даље најбитнија за наше купце, а најчешће се купују мањи, јефтинији станови. Око 60 одсто некретнина прода се на кредит, а тражња је много мања него пре две године, па чак и платежно способни грађани не улажу у некретнине.
Банкарске камате на штедњу у Србији највише су у региону, а цена издавања станова је смањена, па се многима више исплати да ороче новац.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар