понедељак, 28.02.2011, 07:30 -> 10:06
ММФ узданица опозиције!
Скоро све опозиционе странке поздрављају нови аранжман са ММФ-ом, јер очекују да ће Фонд спречити велику јавну потрошњу у предизборној години.
Док странке на власти наводе да ће ММФ помоћи Србији у сповођењу реформи и стварању повољног пословног амбијента, опозиционе странке очекују да Фонд спречи велику јавну потрошњу у предизборној години.
Већи део опозиције подржава споразум делом због тога што се овог пута не помиње додатно задуживање, а много више зато што би, на неки начин, контролисао рад Владе.
"Оно што је проблем ове Владе је да, док је ММФ ту, она ради на рационализацији трошкова. Сећате се како су прошли пут отпуштали чак и труднице из државних агенција, да би одговорили ММФ-у у том броју, а одмах, чим оде ММФ, они наставе по старом, запошљавају људе на три месеца, на шест месеци", каже Миленко Џелетовић из Српске напредне странке.
Иако верују да ће нови аранжман бити позитиван сигнал инвеститорима, напредњаци сумњају да ће надзорна улога ММФ-а бити довољно ефикасна.
Баш том надзору надају се ЛДП и ДСС. Те странке углавном немају ни сличне ставове, али о новом аранжману говоре готово идентично.
Иван Андрић из ЛДП-а каже да нам аранжман са ММФ-ом није толико потребан за период од неколико година колико нам је потребан за наредну годину.
"ММФ је, нажалост, постао једини контролор који Владу спутава у жељи да троши и баца новац пореских обвезника и једини контролор кога Влада, заправо, поштује, плашећи се скандала око раскида уговора", сматра Иван Андрић.
Ненад Поповић из Демократске странке Србије каже да је сигурно да ће на неки начин туторство ММФ-а над радом Владе, који није довољно добар за домаћу привреду, ипак имати и неку корист за будућу Владу.
Поповић сматра да ће се трошење средстава, ипак, мало више контролисати него што би то било уобичајено у предизборној години.
Радикали се и даље противе сарадњи са ММФ-ом, а политиколози оцењују да није чудно што опозиција рачуна на помоћ, па макар она долазила и споља, кад већ сама није довољно јака да контролише Владу.
"Ако ММФ не би као екстерни ревизор контролисао јавну потрошњу, онда би Влада имала одрешене руке да у предизборној години, односно у шест месеци уочи избора, неумерено троши са намером да купује социјални мир и гласове", каже Душан Павловић са Факултета политичких наука.
Павловић додаје да опозиција, заправо, то хоће да спречи.
Наставак рестриктивне улоге ММФ-а можда се неће допасти грађанима који после две кризне године рачунају на какво-такво повећање плата. С друге стране, економисти се углавном слажу да је на дужи рок ограничавање јавне потрошње корисно.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар