недеља, 27.02.2011, 10:25 -> 12:45
Нови аранжман неће смањити пензије
Могући нови аранжман са ММФ-ом ни на који начин неће утицати на смањење пензија, истакао Јован Кркобабић. Пензије ће перманенто расти, онолико колико дозвољава привредни развој, рекао потпредседник Владе.
Потпредседник Владе Србије Јован Кркобабић изјавио је да закључивање новог аранжмана са Међународним монетарним фондом неће узроковати додатно "стезање каиша" и смањење пензија у циљу даље редукције јавне потрошње.
"Пензије ће перманенто расти, онолико колико дозвољавају привредни развој и економске могућности земље", рекао је Кркобабић у интервјуу Танјугу, и додао да "могући нови аранжман са ММФ-ом ни на који начин, неће утицати на то да пензије падају".
"Пензије су већ ниске и више никада не могу бити доведене у питање", додао је Кркобабић и нагласио да се са тим сагласила и Мисија ММФ током последње посете Београду, уз генералну оцену да је пензијско-инвалидска реформа у Србији спроведена на најбољи начин.
"Шеф делегације ММФ-а Алберт Јегер је нама одао признање. Да нисмо везали раст пензија с платама у јавном сектору имали би страшан социјални притисак. С друге, стране овај механизам на ширем економском плану претставља брану свакој нереалној расподели под било чијим притиском", објаснио је Кркобабић.
Потпредседник Владе је указао да нови модел, ако буде договаран са ММФ-ом "може ићи на то да редуцира потрошњу и да је сведе у границе реалних односа према бруто домаћем производу (БДП)" али и да је "ту стављена тачка" на причу о смањењу пензија.
Три модела расподеле
"Што се тиче могућих додатних средстава која би била обезбеђена ван ових оквира, говори се о неких 10 милијарди динара и ММФ је сагласан да се та средства могу поделити као једнократна помоћ, али не као трајно повећање", рекао је потпредседник Владе Србије.
Код поделе једнократне помоћи могућа су три модела - прошлогодишњи, да помоћ приме сви чије су пензије и плате до 30 одсто веће од просечне пензије или зараде у Републици, други да помоћ приме само најсиромашнији, односно они са најнижим примањима и, на крају, да се подели свим запосленима и пензионерима линеарно у једнаким износима.
"Који ће се модел применити зависиће од тога колика ће за ту намену бити средстава и како ћемо се око тога договорити, а да то не изазове негативну реакцију и незадовољство код других грађана који неће остварити то право", нагласио је Кркобабић.
Потпредседник Владе Србије осврнуо се и на проблем нередовне уплате доприноса за пензијско-инвалидско осигурање, истичући да су и представници ММФ-а такође уочили тај проблем и да су се сагласили да је потребно јачање финансијске дисциплине.
Кркобабић је истакао да поред измене и пооштравања прописа у том сегменту, треба преиспитати и законска решења која су омогућила да предузећа оног тренутка кад уђу у процес приватизације и реструктурирања немају обавезу да уплаћују доприносе.
Код неких постоји објективна немогућност да се то наплати, јер једна велика маса тих фирми не постоји, указао је Кркобабић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар