Низак кредитни рејтинг

Новац у Србији је скуп, без обзира да ли позајмљује грађанин, фирма или држава, у земљи или у иностранству. Разлог томе је низак кредитни рејтинг земље. Србија већ шест година не успева да поправи ту оцену, кажу стручњаци. Народна банка поручује да постоји и гори сценарио.

Без обзира да се позајмица узима у својству грађанина, фирме или државе, у земљи или иностранству, зајам новца у Србији је скуп, а разлог томе је низак кредитни рејтинг земље.

То је оцена стања економије и не сматра се инвестиционим, већ шпекулативним нивоом рејтинга, кажу стручњаци упозоривши да је најгоре то што Србија већ шест година не успева да поправи ту оцену.

Из Народне банке одговарају да је добро бар то што нам у кризи кредитни рејтинг није смањен, као што се десило Грчкој, Румунији, Мађарској и Бугарској.

Пре него што одобри кредит, банка проверава да ли постоје дугови и да ли су редовно враћани, где клијент ради, са ким живи, каквог је здравља. Процедура је слична и када држава позајмљује новац, или инвеститор одлучује где ће да уложи новац.

Добијена оцена је кредитни рејтиг и он је за најразвијеније земље три А, а за Србију је седам оцена лошији и износи два Б минус.

Стручњак за међународне финансије Марко Маловић каже да је то прихватљиво неповољан кредитни рејтинг, што је, како је навео, више "шпекулативна дестинација".

"Као да немамо довољно времена и даха да спроведемо све макроекономске реформе које би повећале производно извозни капацитет, зарађивачку моћ и отплатну способност, а то је оно што је потребно за дугорочно побољшање међународног кредитног рејтинга", каже Марко Маловић.

Лоше рангирани у региону

Лошији кредитни рејтинг у окружењу имају само Босна и Херцеговина и Албанија. Уз то, шансе да ускоро добијемо бољу оцену готово су никакве, јер се једино може очекивати да се побољшају краткорочни изгледи. Они су сада оцењени као стабилни, а следећа степеница била би да су позитивни.

"У међувремену фактори који су наступили споља, драстичан скок нафте и ризик да ће скочити на 200 долара, ствара услове за растуће инфлаторне притиске у Србији, а са друге стране предизборна година и контекст експанзивне јавне потрошње само још више даје повода да агенције задрже дозу скепсе и не коригују тај рејтинг", каже економиста Ђорђе Ђукић.

И по другим мерилима међународних финансијера Србија не пролази боље: по конкурентности је на 96. од 139 места, по економским слободама на 101. месту од 179 рангираних, по критеријуму лакоће пословања Светска банка Србију је сместила на 89. место.

Србија је, према тим оценама, једна од најлошије рангираних европских држава, углавном испред Босне и Херцеговине, понекад и испред Албаније.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом