субота, 26.02.2011, 11:28 -> 13:04
Цена карте не покрива трошкове
Субвенције државе омогућавају редовну исплату зарада, а цене превоза путника на железници нису реалне, истичу у "Железницама Србије". Реструктурирањем предузећа, држава ће преузети одржавање инфраструктуре, а Железница ће се бавити искључиво превозом.
Генерални директор "Железница Србије" Милован Марковић рекао је да разлика између реалне цене превоза путника железницом и оне која се сада наплаћује износи око седам милијарди динара.
"Ми сада имамо могућност да тачно обрачунамо колико на свакој дестинацији кошта државу то што обављамо јавни превоз. У грубом израчунавању тог износа у 2011. години, са овим редом вожње, трошковима и бројем путника, тај износ се креће око седам милијарди динара", рекао је директор Марковић агенцији Танјуг.
У "Железницама Србије" истичу да субвенције једино омогућавају социјалну стабилност и редовну исплату зарада железничара, а да то јавно предузеће само финансира одржавање инфраструктуре и возних средстава.
Српска железница ће око 13 милијарди динара уложити из сопствених прихода у одржавање инфраструктуре и возна средства.
Цена карте која се наплаћује путницима не може да покрије ни трошкове за струју или нафту, истичу у "Железницама Србије".
Буџетом за ову годину предвиђена је субвенција за железнице од 16,4 милијарде динара, а распоред и коришћење тих средстава су утврђени посебним актом Владе Србије.
Посао железничког превоза
Процесом реструктурирања српских железнице у холдинг планирано је да држава преузме одржавање железничке инфраструктуре, а да се Железница бави искључиво железничким превозом.
"У том случају неће бити могуће да имамо на појединим правцима недовољан број путника, велике трошкове за енергију, одржавање инфраструктуре или за плаћање надокнаде за коришћење инфраструктуре, а да разлику у цени неко не плати железницама", навео је Марковић.
Железнице тренутно немају уговоре са државом и локалним самоуправама да добијају разлику између економске и цене карте, али ће према Марковићу, после реструктурирања, основ за повлачење субвенција бити обавеза јавног превоза.
Генерални директор "Железница Србије" каже да ће у наредном периоду када буде либерализовано тржиште, приватни оператери "на основу закона имати могућност да користе ту врсту субвенција".
Према његовим речима, тако је регулисано и у градском превозу у Београду. "Могу сви да конкуришу за обављање превоза, а разлика у цени иде из буџета града Београда", рекао је Марковић.
Марковић је истакао да је свуда у свету држава власник предузећа која се баве инфраструктуром и да из буџета улаже средства за изградњу и одржавање инфраструктуре, јер се тиме чува безбедност саобраћаја и проширују капацитети железничког саобраћаја.
У српским железницама кажу да се такав механизам већ примењује у путној инфраструктури где је обавеза државе да гради и одржава путеве, пракса каква се приомењује у читавој Европи.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар