Расподела вишка у буџету

Ванредног повећања плата неће бити јер новца у државној каси нема. Вишак од 10 милијарди динара могао би бити подељен јавном сектору и пензионерима. Стручњаци сматрају да би више новца било када би Влада боље штедела.

Делегација Међународног монетераног фонда је отишла али је Влади оставила обавезу, по којој пензије и плате у јавном сектору могу да се повећају само по ранијем договору, у априлу и октобру, у зависности од инфлације и привредног раста.

Свако ванредно повећање донело би нестабилност и поскупљења, оценили су представници ММФ-а одлазећи из Београда.

Ванредног повећања плата неће бити јер новца у државној каси нема. Најугроженији би могли да добију једнократну помоћ. На основу првих месеци ове године, Министарство финансија очекује да од пореза и доприноса пристигне 10 милијарди динара више него што је планирано буџетом.

"Принципијелно, спремни смо да поделимо тих 10 милијарди јавном сектору и пензионерима, 4,2 милијарде на јавни сектор, а 5,8 на пензионере, ако буде боља наплата. Ако не, сразмерно ћемо смањити. Ако буде још боља, преговараћемо о томе", рекао је Богдан Поповић, саветник у Министарству финансија, истичући да се води социјално одговорна политика, али да не може да се дели оно чега нема.

Ванредно повећање плата под притиском синдиката, а не на основу привредног раста, подстакло би инфлацију, слабљење динара и већу незапосленост у будућности, слажу се стручњаци. Међутим, сматрају и да би Влада требало да преиспита како троши паре пореских обвезника.

Економиста Данило Шуковић каже да би прво требало да укине субвениције, које су контрапродуктивне, затим да наплати своје приходе, пре свега потрезе, да наплати концесије.

Са друге стране, неопходно је да смањи запослене и ако би успела држава да о свему томе води рачуна, то се сигурно мери стотинама милиона евра, сматра Шуковић.

Трошење празне касе

Да се троши и кад се не мора упозорила нас је и Европска комисија уз препоруку да се смањи бирократија и спречи корупција. Процењује се да сива економија чини трећину привреде, због чега буџет годишње остаје без три-четири милијарде евра, а да се у јавним набавкама због корупције изгуби милијарду евра.

"Јужна Кореја има систем електронских набавки где сваки грађанин може у сваком тренутку да види која је јавна набавка расписана, у ком је стадијуму, који су услови. Сва документација се може поднети електронски, сви резултати су видљиви свима", каже Александар Стевановић из Центра за слободно тржиште.

Према његовим речима, инсталација система кошта пар десетина милиона евра, што би се исплатио за пола године.

Део новца пореских обвезника прошлог месеца је потрошен и због немара претходних влада. Готово три милијарде динара коштало је плаћање накнаде за израелски сателит.

Грешке су у кризи и много скупље и лакше видљиве. Као када у време замрзнутих примања, због грешке у процедури реформисања правосуђа, држава годину дана плаћа и оне који не раде.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. јул 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом