Jефтинији шећер из Робних резерви

Држава ће преко Робних резерви обезбедити 9.000 тона шећера, а три шећеране још толико, како би се стабилизовало стање на тржишту и спречиле повремене несташице којих је било у последњих месец дана.

Како би се стабилизовало стање на тржишту и спречиле повремене несташице шећера, држава ће преко Републичке дирекције за робне резерве обезбедити 9.000 тона шећера, а три шећеране још толико. Јефтинији шећер биће домаћег порекла са ознаком да је из Робних резерви. 

Килограм шећера у малопродаји, у наредних шест месеци, неће бити скупљи од 98 динара, а највећа велепродајна цена биће 82 и по динара, одлучила је Влада Србије.

Трговци ће бити у обавези да видно обележе шећер из Републичке дирекције за робне резерве.

Иако стручњаци кажу да је овогодишњи род шећерне репе рекордан у последњих десет година, око 500 хиљада тона, шећер се током фебруара све ређе појављивао у продавницама.

Генерални директор Фабрике шећера "Те-То" у Сенти Љубиша Раденковић каже да је та компанија више од 20 одсто повећала испоруке свим трговцима са којима је и до сада сарађивала.

"Ми са наше стране не видимо разлог због чега нема шећера", каже Раденковић.

Милан Простран из Привредне коморе Србије каже да су основни разлози за несташицу шећера авансно плаћање купаца од шећерана, затим повећана тражња од иностраних купаца, јер је у извозу добра цена.

"Још један разлог је што су трговци, велики трговински ланци, део шећера купили по много повољнијим ценама, чекајући тренутак да га што боље уновче", каже Простран.

Из Министарства трговине најављују да ће проблем ускоро бити решен.

Министар трговине Слободан Милосављевић каже да ће већ током идуће недеље кренути пуштање шећера из Робних резерви.

"Спискови су већ направљени. Практично сваки град и сваки значајнији носилац снабдевања на читавој територији Републике Србије добиће тражене количине и немам никаквих дилема да тема да ли има или нема шећера од идуће недеље више неће бити актуелна", каже Милосављевић.

Пре годину дана, у малопродаји, килограм шећера је коштао око 60 динара, да би у међувремену цена у неким радњама премашила 120, па и 130 динара.

За годину дана, и цена шећера на светским берзама је удвостручена, па тона сада кошта око 900 долара.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. јул 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом