Либија уздрмала тржиште нафте

Поједини нафташи у Србији најављују поскупљење ионако скупих деривата, правдајући то поремећајима на светском тржишту, изазваним кризом у Либији. Влада припрема промене прописа, по узору на ЕУ, како би осим робних резерви постојале и обавезне тромесечне.

У укупној светској производњи нафте Либија учествује са два одсто, па не чуди што је криза у тој земљи уздрмала светско тржиште нафте. Сирова нафта је све скупља и очекује се да ће барел ускоро коштати и више од 100 долара. У Србији су деривати већ прескупи.

Већина возача се жали да ауто већ одавно вози само по потреби. А и на пумпама су ретки они који сипају пун резервоар. Због све скупље сирове нафте, нафташима је поскупљење неминовно па поједини већ наредних дана најављују више цене, док су деривати на "МОЛ-овим" пумпама већ од данас скупљи за око два и по динара.

У Удружењу бензинских станица Србије кажу да залиха имају али то је краткорочно. У "НИС-у" прате ситуацију у Либији и за сада истичу да нису угрожени. У осталим страним компанијама кажу да на њихово пословање утичу искључиво светска берза и курс долара.

"Има нешто што зависи од нас, а има нешто што не зависи од нас. Од нас не зависи светска цена сирове нафте и то је елемемент на који ми не можемо да утичемо", каже Бора Татић, из Удружења бензинских станица Србије.

Ситуацију тренутно може да олакша то што Србија пре свега купује руску нафту која је нешто јефтинија.

"Да кажемо да је то у овој ситуацији добра вест и добра ствар за нашу земљу. Међутим, уколико дође до поремећаја цене на светским тржиштима то ће утицати на све велике чланице које имају резерве нафте, па и на Русију. Шта ће се дешавати када је у питању цена нафте зависи од много ствари, али пре свега од ситуације у региону и то тренутно нико не може да испланира", каже Владимир Круљ, професор ФЕФА.

"Пуно параметара утиче на цену нафте, али оно што је сасвим сигурно је да се налазимо у једном времену и подручју изузетне осетљивости која се рефлектује на раст цене сирове нафте. Могу да поновим тривијалну ствар да цена нафте никада неће бити нижа", каже Слободан Соколовић, професор Техничког факултета у Новом Саду.

Све чешће нафтне кризе могу довести и до поремећаја на тржишту. Аналитичари упозоравају на то да су резерве неопходне. Србија има само робне резерве, али не и обавезне, које прописује Европска Унија.

У Влади кажу да раде на доношењу прописа како би земља што пре добила тромесечне обавезне резерве нафте.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. јул 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом