Договор са ММФ-ом, уз услов

Србији омогућено повлачење око 365 милиона евра намењених девизним резервама Србије, под условом да се не попусти захтевима штрајкача за повећање плата. Крајем априла, преговори о новом аранжману.

Српске власти и мисија Међународног монетарног фонда постигли су договор о завршетку седме, последње ревизије стендбај аранжмана, који ће омогућити Србији да повуче око 365 милиона евра намењених девизним резервама земље.

Поводом захтева запослених у јавном сектору за повећањем зарада, договорено је да би, уколико приходи буџета буду већи, део средстава могао да се употреби касније током године, за ограничене, једнократне исплате лицима који примају ниже зараде и пензије.

Шеф мисије ММФ-а Алберт Јегер изјавио је да су са српским властима договорени принципи на основу којих ће моћи да евентуално буду повећане зараде запослених у јавном сектору.

"Повишица плата од само један одсто доноси трошкове од чак осам милијарди динара. Због тога је важно да евентуалне повишице буду једнократне, да се трошак не преноси у наредну годину. Треба водити рачуна и о приватном сектору, који је поднео највећи терет кризе, јер је изгубио највише радних места", рекао је Јегер.

Према процени министарке Диане Драгутиновић, буџетски приходи могли би у овој години бити  око 10 милијарди динара већи и тај новац би се једнократко поделио социјално угроженим буџетским корисницима.

Јегер је рекао да ММФ остаје при процени да ће привредни раст у Србији 2011. године бити три одсто.

О новом аранжману крајем априла 

Министарка Диана Драгутиновић изјавила је да би крајем априла требало да почну преговори о новом аранжману Србије са ММФ-ом.

Драгутиновићева је на конференцији за новинаре, поводом завршетка разговора о седмој, ревизији текућег стендбај аранжмана, рекла да Србија треба да уђе у нови аранжман, али да то зависи од обе стране.

Дефицит буџета у 2010. години је био мањи од договорених 148 милијарди динара и износио је 136 милијарди динара, усвојене су измене Закона о пензијско-инвалидском осигурању, а ускоро ће Влада усвојити закон о финансијском реструктурирању предузећа, објаснила је Драгутиновићева.

Министарка финансија рекла је да нови аранжман зависи од тога да ли ће Србија испунити оно што је обећала ММФ-у. 

Гувернер Дејан Шошкић рекао је да Србија неће повлачити сав расположиви новац из кредита ММФ-а, односно да ће, уколико Борд директора ММФ-а, крајем марта, одобри завршетак седме ревизије, од предвиђене рате од око 365 милиона евра, искористити око 50 милиона евра.

Аранжманом с ММФ-ом, који је потписан у мају 2009. године, Србији је одобрен зајам од око три милијарде евра за јачање девизних резерви и до сада је искоришћено око 1,51 милијарда евра.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. јул 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом