понедељак, 21.02.2011, 17:04 -> 17:55
На помолу нови аранжман са ММФ-ом
Влада близу новог аранжмана са ММФ-ом. Србија неће повлачити новац од Фонда јер су девизне резерве високе, рекла министарка Диана Драгутиновић. Завршени разговори, сутра о детаљима.
Министарка финансија Диана Драгутиновић рекла је да је Влада Србије близу договора са Међународним монетарним фондом поводом седме ревизије стендбај аранжмана и да се очекује само усаглашавање писма о намерама.
Драгутиновићева је рекла да су током викенда завршени преговори и да је Влада близу новог аранжмана са Фондом.
"Воља владајуће коалиције јесте да се закључи нови аранжман и између Владе и ММФ-а", рекла је министарка новинарима у парламенту, наводећи да није остало нерешених питања.
Драгутиновићева је нагласила да није потребно да се повлачи новац, јер су девизне резерве Србије високе.
Министарка финансија Диана Драгутиновић, гувернер Дејан Шошкић, шеф делегације ММФ-а Алберт Јегер и стални представник Фонда у Србији Богдан Лисоволик саопштиће сутра детаље договора.
У досадашњим разговорима, Влада Србије и Мисија ММФ-а су заједнички оценили да су до сада све ревизије биле успешне и да је неопходно успостављање чврсте фискалне дисциплине.
Премијер Мирко Цветковић изјавио је прошле недеље да би текући стендбај аранжман са ММФ-ом требало окончати у предвиђеном року, а потом закључити нови аранжман из предострожности.
"Лично сматрам да стендбај аранжман не би требало настављати, јер ни до сада нисмо повукли сва средства која су нам била на располагању. Зато нема ни потребе да се продужава постојећи или склапа нови стендбај аранжман. Мислим, међутим, да би било добро да Србија са ММФ-ом после овог закључи нови аранжман из предострожности", истакао је Цветковић.
То би конкретно значило да би Србија од Фонда добијала саветодавну помоћ, али ће Мисија ММФ-а стално надгледати макроекономска кретања у земљи.
Гувернер Дејан Шошкић, такође, сматра да би требало да се склопи аранжман из предострожности, без додатног задуживања.
Мисија ММФ-а, која борави у Београду од 9. фебруара, на крају посете ће дати оцену о спровођењу договорене економске политике, у оквиру трогодишњег аранжмана "тешког" око 2,87 милијарди евра, који је потписан у мају 2009. године и истиче у априлу. Србија је до сада искористила око 1,51 милијарди евра.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар