Тајна успеха Индије

Индија ће постати једна од три економске силе у свету, прогнозирају стручњаци. Економски раст обезбедила је деведесетих година прошлог века, пошто је отворила тржишта за страна улагања и драстично смањила царине.

Од развоја индијске економије застаје дах, признао је амерички председник кад је посетио другу најмногољуднију земљу на свету. Стручњаци прогнозирају да ће, у овом веку, Индија постати једна од три економске силе у свету.

У Индији постоји најскупља кућа на свету. Коштала је две милијарде долара. Власништво је индијског милијардера Мукеша Амбанија. Он је први од четири Индијца међу десет најбогатијих људи на свету. Доминира над Мумбаијем, као доказ да се новац са Запада сели на Исток.

"Штафета је прешла из америчких руку у земље попут Бразила, Русије, Индије и Кине и раст светске економије много ће више зависити од њих него од развијених економија", каже Едвард Харисон, аналитичар.

Индија је обезбедила економски раст тиме што је деведесетих година прошлог века отворила тржишта за страна улагања и драстично смањила царине. За разлику од Кине, готово да не зависи од извоза. Једна од тајни индијског успеха су јефтине иновације и производи, попут лаптопа од стотину долара или ТАТА аутомобила, који постану веома тражени.

Хормазд Сорбаји, уредник часописа о аутомобилизму, тврди да и међународни играчи препознају да су мали аутомобили снага индијског тржишта.

Индијска економија једанаеста је на свету са бруто домаћим производом од 1.500 милијарди долара. Међународне институције прогнозирају да ће досадашњим темпом раста, од осам до десет одсто, до 2050. постати трећа на свету.

"Индија ће за десет година постати економски развијена земља и Г8 ће, због ње и Кине, морати да промени име у Група десет. Напред нас вуку фармацеутска индустрија и информационе технологије", каже Абдул Калам, бивши председник Индије.

Информационе технологије толико су одмакле да се у индијским компанијама запошљавају и дипломци престижних америчких универзитета. Колин Марфи, стручњак за информационе технологије САД, тврди да се за разлику од Америке, рецесија у Индији није осетила.

Проблем корупције  

Колико свет уважава Индију и колико економску прати и политичка моћ види се и из тога што су је прошле године посетили лидери свих пет сталних чланица Савета безбедности.

Лидере увек прате бројни пословни људи и сви се хвале да су се договорили о пословима који вреде милијарде долара. Међутим, Индија мора да реши проблем корупције.

"Хоћу да вас уверим да смо чврсто решени да казнимо све који су умешани у корупцију, без обзира на положај који заузимају. Они стварају утисак да смо земља превараната, а нисмо", каже Манмохан Синг, индијски премијер.

Индија је данас земља богаташа попут породица Амбани и Митал, али још превише људи живи испод границе сиромаштва.

Зато индијска влада покушава да превазиђе друштвени јаз, тако што би у свакој породици једна одрасла особа имала загарантован посао бар три месеца годишње.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. јул 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом