субота, 19.02.2011, 07:30 -> 07:33
Криза дели отказе
Више од 400.000 радних места нестало током кризе, потврђују ММФ и Завод за статистику. У потрази за послом у Србији 730.000 људи - један запослени издржава троје.
У протекле две и по године сваки пети радник у Србији остао је без посла. Процену коју је изнео Међународни монетарни фонд, да је више од 400.000 радних места нестало током кризе, потврђују и у Заводу за статистику.
Половина се односи на оне који су радили на црно. Још 80.000 радних места угашено је у фирмама.
"Тај пад запослености у односу на кризу и пад БДП-a je умерен, не можемо рећи да је превелики с обзиром на интензитет кризе који се испољио у старту. Од тих 80.000, 50.000 је пад у 2009. години, а 30.000 пад у 2010. години. Tу су деловале мере економских политика", каже Миладин Ковачевић из Завода за статистику.
За нешто више од две године предузетници су угаслили 120.000 радних места.
"То говори о томе да смо ми почели праксу убијања вола због једне шницле, имајући у виду да је то сектор који креира нову вредност, издржава и јавни сектор и пензије и нашу огромну социјалну државу. Бојим се да тиме сечемо грану на којој седимо", каже Александар Стевановић из Центра за слободно тржиште.
У фирмама које легално раде запослено је милион и 770.000 радника тек нешто више него што имамо пензионера. Ако се посматра укупно становништво један запослени издржава троје. Ситуација се скоро неће променити.
Ковачевић каже да смо и даље у процесу транзиције и даље ће бити смањења запосленост, не само због кризе већ и због реформи.
"На делу су структурне реформе, биће реформи у јавном сектору и ту постоји одређени вишкови и у 2011. години бележићемо даљи пад запослености", рекао је Ковачевић.
Стевановић наводи да Србија са таквом економском политиком неће решити ни за 10 година, а уз неке одрешите тржишне реформе, како каже, могла би да реши за две до три године.
"Неопходна је реформа судског система, смањење корупције административних препрека, једном речју патијска држава напоље из привреде, а привредницима слобода да раде", каже Стевановић.
Званично, незапосленост је у Србији 26,7 одсто, али се процењује да је оних који стварно не раде мање - 19,5 одсто. Како год било по незапослености смо међу првима у Европи. Заједно са комшијама.
У Хрватској је у кризи без посла остало 334.000 људи и сада имају 20 одсто незапослених. Најгоре стоје Македонци са 33 одсто незапослених, па Босанци са више од 27 одсто. А просек Европске уније је 9,6 процената.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар