ММФ нуди нови аранжман

Србији понуђен нови аранжман са ММФ-ом на много дужи рок са новим елементима реформи јавног сектора или продужетак постојећег за девет месеци. Премијер за нови аранжман са ММФ-ом "из предострожности".

Мисија Међународног монетарног фонда понудила је српском преговарачком тиму да се постојећи аранжман продужи за девет месеци или да се склопи нови аранжман на много дужи рок, речено је агенцији Танјуг у преговарачком тиму.

Аранжман би био са новим елементима реформи јавног сектора, а споразум са ММФ-ом остао би обавеза и за наредну Владу Србије.

ММФ у разговорима, у оквиру седме ревизије аранжмана, и даље инсистира на наставку реформи пензионих закона и структурним реформама у јавним предузећима, речено је Танјугу.

Такође, ММФ је поновио да се не сме повећавати јавна потрошња, што би довело до пробијања буџетских оквира за 2011. годину и упозорио да се мора водити рачуна да запослени са најнижим примањима не смеју више бити жртве реформи, јер су доведени до доње границе издржљивости.

После неколико сусрета ове недеље, званичници Владе Србије у начелу су се заложили за наставак сарадње са ММФ-ом, а гувернер Дејан Шошкић сматра да би требало склопити аранжман из предострожности, без додатног задуживања.

То би конкретно значило да би Србија од Фонда добијала саветодавну помоћ, али ће Мисија ММФ-а стално надгледати макроекономска кретања у земљи.

Србија је од маја 2009. године повукла 1,51 милијарду евра иако их није у целости потрошила, а цео аранжман који истиче у априлу ове године вредан је око 2,87 милијарди евра.

Представници Мисије ММФ-а су у разговорима са српским званичницима и репрезентативним синдикатима просвете, правосуђа и јавне управе указали да реформе јавног сектора нису спроведене, постоји вишак запослених, буџетска средства се троше нерационално и да је неопходна њихова строжа контрола.

На почетку двонедељних разговора, Влада Србије и Мисија ММФ-а су у понедељак, 14. фебруара, заједнички оценили да су до сада све ревизије биле успешне и да је неопходно успостављање чврсте фискалне дисциплине.

Заједничка оцена је и да повећање зарада запослених у Србији мора бити у складу са договореном буџетском и укупном економском политиком земље.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом