петак, 18.02.2011, 14:40 -> 17:53
Систем за штедњу енергије
Од система енергетског менаџмента, министар енергетике Србије Петар Шкундрић очекује велике уштеде и повећање енерегетске ефикасности. Студија о томе је већ израђена у сарадњи с јапанском владом, а пратиће је и Закон о рационалној употерби енергије, рекао Шкудрић.
"Увођење система енергетског менаџмента у Србији довешће до повећања енергетске ефикасности и до значајних уштеда у потрошњи енергије у Србији", изјавио је данас министар рударства и енергетике Петар Шкундрић.
"Увођењем система енергетског менаџмента моћи ћемо лакше да пратимо реализацију пројеката енергетске ефикасности, како у приватном тако и у јавном сектору што ће за последицу имати квалитетније дефинисање будућих стратешких циљева", рекао је Шкундрић отварајући радионицу о систему енергетског менаџмента у Привредној комори Србије (ПКС).
"На основу резултата студије увођења система енергетског менаџмента у Србији која је рађена у сарадњи са јапанском владом, креирали смо поједине одредбе Закона о рационалној употреби енергије чија је израда завршена", рекао је Шкундрић.
"Закон о рационалној употреби енергије предвиђа оснивање Фонда за енергетску ефикасност", рекао је Шкундрић и додао да је циљ тог закона да омогући и подстакне одговорно, рационално и дугорочно одрживо коришћење енергије.
"Тај закон ће створити и правни основ за увођење субвенција, фискалних и других олакшица и подстицаја за реализацију пројеката који имају за циљ повећање енергетске ефикасности", истакао је Шкундрић и додао да је Закон усклађен са регулативом и праксом ЕУ, као са Националним планом европских интеграција и Уговором о формирању енергетске заједнице.
Јапан као пример за штедњу енергије
Министар је подсетио да рационално газдовање енергијом подразумева организован начин праћења потрошње енергије и предузимање мера за њено смањење кроз повећање енергетске ефикасности и додао да је рационална употреба енергије значајна за повећање конкурентности српске привреде и стандарда грађана, смањење негативног утицаја сектора енергетике на животну средину.
Он је подсетио да је студију за увођење система енергетског менаџмента у Србији финансирала јапанска влада кроз Јапанску агенцију за међународну сарадњу и додао да је пројекат почео да се реализује 2009. године.
Амбасадор Јапана у Србији Тошио Цунозаки рекао је да је ниво енергетске ефикасности у Јапану међу највише рангираним у свету и додао да ће унапређење енергетске ефикасности у Србији бити све значајније са развојем српске привреде.
Изразивши очекивање да ће Србија и Јапан и даље развијати пријатељске односе, Цунозаки је оценио да Србија може значајно да смањи потрошњу енергије и да на тај начин повећа конкурентност привреде.
Заменик директора Агенције за енергетску ефикасност Бојан Ковачић навео је да су у Србији до 2030. године могуће уштеде енергије у вредности од 463 милиона евра годишње.
Он је истакао значај овог пројекта који је реализован уз помоћ јапанске владе, истакавши да он представља револуционаран искорак у региону.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар