Синдикални захтеви дочекују ММФ

Током разговора Владе са мисијом ММФ-а, која стиже у Београд, биће речи и о захтевима синдиката. Стручњаци оцењују да нема новца за испуњење штрајкачких захтева и да би повећање плата разорило економију.

Представници Мисије ММФ-а стижу у Београд, а већ од четвртка почињу званични разговори са представницима Владе Србије о последњој ревизији стендбај аранжмана, који истиче у априлу.

Разговори ће трајати до 22. фебруара, а делегацију ММФ-а ће, као и током претходних ревизија, предводити Алберт Јегер.

Главне теме разговора биће макроекономски развој Србије и учинак циљева постављених крајем 2010. године.

Извоз је у прошлој години порастао чак 24 одсто и са рекордних 726 милиона евра у децембру први пут покривао увоз.

Ипак, незапосленост и недовршене реформе остају изазов. Такође, све уштеђено током мандата ММФ-а у јавној потрошњи могло би нестати услед превеликих захтева синдиката да се зараде повећају.

Члан Економског института у Београду Стојан Стаменковић упозорио је да би ново повећање издатака из буџета, које траже синдикати просветних радника, значило нарушавање фискалних правила и то би разорило економију Србије.

"Повећање зарада буџетским корисницима у овој години довело би до пада реалних зарада буџетских корисника у наредним годинама", нагласио је Стаменковић на представљању најновијег броја месечника Макроекономске анализе и трендови.

И стручњаци сматрају да би Влада требало да тражи резерве за повећањем зарада у строжој контроли јавних набавки, а не у буџетским позајмицама за намиривање разних захтева.

Празна државна каса 

Светска банка је израчунала да преко пропуста у јавним набавкама Србија губи преко милијарду евра годишње.

"Влада је била прилично попустљива до сада. Свако ко је се бунио добио је шта је тражио. Ово је први пут да просветари седе и преговарају са Владом десетак дана, а да нема попуштања. То је само доказ да је државна каса празна. Чињеница да се држава задужује додатно, говори да је та рупа која фали све већа и већа", рекао је Милан Ћулибрк, главни уредник Економиста.

Сарадници часописа Макроекономске анализе и трендови предвиђају да ће у прва четири месеца инфлација достићи 4,5 одсто. Међутим, атрактивне камате на државне записе и прилив девиза допринеће стабилном курсу.

Економисти сматрају да ће Народна банка Србије наредна два месеца више интервенисати куповином евра него његовом продајом, како би спречила превелике дневне осцилације курса.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом