Србија ће увозити радну снагу!

У наредних десетак година, може се очекивати прилив радника из земаља у окружењу, али и грађана Турске и арапских земаља у Србију, процењују демографи и социолози.

Можда звучи невероватно, али процене демографа и социолога показују да ће Србија у блиској будућности бити принуђена да увози радну снагу. Тако, у наредних десетак година, можемо да очекујемо прилив радника из земаља у окружењу, али и грађана Турске и арапских земаља.

У Србији тренутно живи око 23.000 странаца. Поред оних који су на привременом раду, најчешће на управљачким и менаџерским позицијама у страним фирмама, немали је број и оних који су дошли да овде траже бољу будућност за себе и своју породицу.

Вахид Абиад, досељеник из Туниса, живи у Београду две године. Каже да уз кафић који води лакше зарађује него у земљи где је рођен. Планира да у Србију доведе и брата, јер сматра да обојица имају више шанси овде него у домовини.

"Ја сам завршио факултет за економију и видим да ће у Србији за четири до пет година бити као у ЕУ. Ја хоћу да живим овде и да радим овде", рекао је Абиад.

Илмаз Игит је Турчин. У Београду се бави угоститељством. Жели да његов син заигра кошарку за неки српски клуб, а ако буде довољно добар - и за репрезентацију. Каже да у Србији може да се заради добро.

"Тешко је било, а задње три-четири године је супер", каже Илмаз.

Очекују се нови радници

Владимир Никитовић сматра да су прве породице које долазе из арапских земаља и из Турске - пионири и да ће за њима пристићи нови радници.

Србији, као 4. земљи у свету по старости становништва, биће потребни радници који ће пунити пензиони фонд у будућности.

"Пројекције које ми радимо недвосмислено говоре да ће Србији у једној веома блиској будућности, у наредних пет до десет година, требати један значајан број радне снаге, емиграната који ће доћи у нашу земљу", рекао је Владимир Никитовић из Института за социолошке студије.

"Можда нама звучи чудно да неко хоће да дође да заснује радни однос, али постоје и оне земље у којима ситуација економска и шира друштвена тежа него код нас", каже Никитовић.

Ово неће бити први пут да земљу одакле људи одлазе у иностранство насељавају имигранти који управо ту виде боље услове за живот. Тако нешто, у последњих 20 година, догодило се и Италији која је од претежно емигрантска земља, а сада у самом европском врху по броју имиграната.

Број коментара 31

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом