недеља, 30.01.2011, 12:14 -> 13:20
"Дина бренд" све популарнији
Нове домаће Дина картице, које могу да се користе за плаћања и подизање готовине у иностранству, брзо су заживеле и за само два месеца издато их је хиљаду. Проблема је било, али су сви, како кажу стручњаци, отклоњени.
За два месеца издато је хиљаду домаћих Дина картица које могу да се користе за плаћања и подизање готовине на два и по милиона места у иностранству.
Прва трансакција домаћом Дина картицом у иностарнству десила се у Хрватској на једном банкомату.
На вредност трансакције, провизија "Агробанке" која је партнер задужен за упаривање налога и за остале банке у систему, била је један проценат. Тако је нови домаћи "дина бренд" доживео крштење и придружио се осталим системима безготовинског плаћања за сада у 12 земаља Европе.
Ипак, дешава се ако Дином или било којом другом платном картицом гарантујете рачуне хотела, да вам се преко ње блокира новац у дужем периоду, иако сте већ платили преноћиште готовином.
Директор за платне картице Народне банке Србије Андреј Груден тврди да су сви проблеми идентификовани и решени, и да сада уместо контролисаног издавања може да се пређе на масовно коришћење.
Уз задовољство због већих могућности картице, стижу и прве примедбе.
За разлику од плаћања рачуна у продавницама где се потрошени износ књижи већ сутрадан, приликом плаћања хотелских рачуна или рентирања аутомобила у иностранству, рецепционар блокира картицу у висини рачуна као гаранције да ћете платити обавезе.
Међутим, и када платите, блокада вам се не скида ни после месец дана, што оставља сумњу да се неко користи вашим парама.
"Случајним прекидом веза може доћи до несторнирања трансакције. Банке препознају ту неупарену трансакцију која показује да резервација није сторнирана и да је клијент два пута задужен за исти износ", рекла је извршни директор "Агробанке" Биљана Вујичић.
Овакве случајеве банке решавају путем рекламације, каже Вујичићева и додаје да су увели додатне мере како би све неупарене трансакције аутоматски сторнирали.
Закон дозвољва да блокирани износ средстава може да буде деблокиран у року од 15 до 30 дана.
Банке уверавају да блокирани износ на картицама нико не користи већ је то само мера сигурности хотела, али и лењост рецепционара од којег обавезно тражите да ваш резервисани новац ослободи налогом вашој матичној банци.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар