петак, 21.01.2011, 07:30 -> 12:02
Нови удар на новчаник
Цене основних животних намирница и даље расту. Тако ће бити и наредних шест месеци, процењују стручњаци. Више од 40 одсто кућног буџета одлази на храну.
У наредних шест месеци цене основних животних намирница наставиће да расту, процењују стручњаци. Просечно домаћинство у Србији месечно има око 50 хиљада динара на располагању, а више од 40 одсто кућног буџета одлази на храну.
Поједини трговци уље неких произвођача већ продају по новим ценама од 153 динара за литар. Брашно је поскупело пред крај прошле године. Цена брашна креће се од 50 до 70 динара, а нови ценовници важиће већ од првог фебруара. Нова цена шећера је око 100 динара. Поскупела је и кућна хемија, а ускоро ће и кафа.
Грађани кажу да купују само најпотребније и да смањују количине. Кажу и да оно што су могли да купе у јануару прошле године, овог јануара не могу, а стручњаци прогнозирају наставак поскупљења.
Војислав Станковић из Привредне коморе Србије наводи да у првих шест месеци ове године треба очекивати раст цена хране.
"На оваква кретања пре свега утичу кретања цена на светском тржишту, структурни поремећаји у домаћој пољопривреди и специфичности домаћег тржишта пољопривредних производа", каже Станковић.
Професор Економског факултета Зоран Богетић каже да је узрок брзом и честом мењању цена светска ценовна инфлација, цена хране, цена енергената примарно изазвана порастом тражње у великим светским економијама, попут Бразила, Индије, Русије, Кине.
"Други узрок је недостатак страних инвестиција који продукује недостатак конкуренције код нас", каже Богетић.
У марту се очекује и поскупљење струје, па многи економисти страхују да ће то довести до нових поскупљења.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 23
Пошаљи коментар