среда, 19.01.2011, 13:18 -> 16:40
Мања инфлација на јесен
Висок ниво инфлације у Србији задржаће се још неколико месеци, каже гувернер Дејан Шошкић. Значајан пад инфлације очекује се у другој половини године, каже Шошкић. Најављена продаја "Телекома" могла би да утиче на кретање курса евра.
Гувернер Народне банке Србије (НБС) Дејан Шошкић изјавио је да ће се висок ниво инфлације у Србији задржати још неколико месеци.
Шошкић је на конференцији за новинаре прецизирао да се у току првог тромесечја очекује наставак раста међугодишње инфлације, њено задржавање на високом нивоу у другом тромесечју, а у другој половини године значајан пад инфлације.
Гувернер је истакао да ће у овој години највећи изазов, кад је реч о инфлацији, бити цене хране и енергената, као и да цене под контролом државе буду у оквиру договореног раста.
Шошкић је подсетио да је на крају 2010. године инфлација у Србији била 10,3 одсто, при чему је базна инфлација износила 8,8 одсто, цене пољопривредних производа порасле су 17,4 одсто, а цене под контролом државе 12 одсто.
Гувернер НБС је истакао да је основни циљ централне банке очување ценовне стабилности, али тако да се рестриктивним мерама за сузбијање инфлације непотребно не обара економска активност у земљи.
Према његовим речима, у структури потрошачких цена учествују четири компоненте - регулисане цене, базна инфлација без хране, индустријско-прехрамбени производи, односно храна и пољопривредни производи.
Монетарна политика има утицај само на базну инфлацију, односно део привреде који би требало подржати, и што је утицај регулисаних цена и цена хране на инфлацију већи, то ће рестриктивна политика централне банке више погађати тај осетљиви део привреде, упозорио је Шошкић.
Обавезне резерве
Гувернер Шошкић је нагласио да НБС не одустаје од унификације и смањења обавезних резерви наводећи да ће се о даљем снижавању обавезних девизних резерви размишљати када се инфлација врати у циљане оквире и када ефекти динаризације буду задовољавајући.
Нова одлука о обавезној резерви подразумева да на део динарске основице коју чине обавезе са рочношћу до две године стопа обавезне резерве остаје пет одсто, док је на динарске изворе финансирања банака са рочношћу преко две године, стопа обавезне резерве спуштена на нулу, односно банке уопште неће издвајати обавезну резерву.
Девизна обавезна резерва на изворе финансирања банака са уговореном рочношћу преко две године остаје 25 одсто, а на обавезе са краћом рочношћу обавезна резерва се подиже на 30 одсто.
Новом одлуком утврђена је и обавеза динарског издвајања дела девизне обавезне резерве у еврима, такође по диференцираним стопама, од 15 одсто на изворе до две године и 10 одсто на оне са рочношћу преко две године.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар