Кини недостаје кеш

У Кини расту потребе за готовим новцем. Сваке године потребно чак 20 одсто више новчаница, а то тешко постиже да обави шест штампарија са чак 30.000 радника. Развој тог сектора је спор, поручују из Централне банке Кине.

Кина све више осећа недостатак готовине, а расте и проблем са количином фалсификованих новчаница, изјавио је потпредседник Народне банке Кине Ма Делун.

"Потребе за готовином у земљи повећавају се за око 20 одсто годишње, а производне могућности за штампање нових новчаница не могу да подмире тако високу тражњу. Народна банка је под озбиљним притиском због пласмана нових новчаница али и таласа фалсификованог новца", нагласио је Ма Делун, у извештају објављеном на сајту Централне банке Кине.

Он је упозорио да је крајем 2010. године у промету било 4,23 билиона јуана у готовини (640,9 милијарди долара), што је скоро 80 одсто више него 2005. године. 

Кина је на првом месту у свету по количини одштампаних нових новчаница, а у том сектору је запослено више од 30.000 радника у шест штампарија.

"И поред оваквог рекорда, развој овог сектора је спор у поређењу са растућим потребама за готовим новцем", указао је потпредседник Народне банке Кине.

Говорећи о борби са фалсификаторима новчаницама, он је истакао да је највећи проблем стално усавршавање технологије израде, што у великој мери онемогућава полицију у њиховом откривању.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом