недеља, 09.01.2011, 07:30 -> 08:02
Буџет тесан за млеко и воће
Ове године надлежни најављују више новца онима који се баве производњом млека и меса. Стручњаци сумњају да ће држава, као прошле године, помагати воћаре и повртаре, јер процењују да ће добар део новца отићи на премије за млеко.
Пољопривредници ће и ове године добијати бесповратну помоћ по хектару обрадиве површине, а надлежни најављују више пара онима који се баве производњом млека и меса.
Стручњаци сумњају да ће држава, као прошле године, помагати воћаре и повртаре, јер процењују да ће добар део новца отићи на премије за млеко и друге подстицаје у тој грани.
Пољопривредни буџет за 2011. годину већи је од прошлогодишњег, али ако новац за субвенције сточарима, као што је уобичајено, стигне тек крајем године, биће знатно обезвређен.
Уместо прошлогодишњих 16 милијарди динара, у аграрном буџету, ове године, биће готово за трећину више пара, али и то, већ се процењује, неће бити довољно.
Новац ће добијати регистрована газдинста која уплаћују пензијско и инвалидско осигурање, само је десетак одсто од укупног броја сеоских домаћинстава.
Новина је то што ће помоћ државе добијати и правна лица која се баве производњом млека. Земљорадници очекују и веце субвенције за приплодну стоку.
"Када би се по једном грлу дале веће премије и субвенције у производњи приплодних јуница, ми сељаци би могли да производимо приплодна грла, а не да имамо грла из увоза", каже сточар Јовица Живковић из Ћириковца код Пожаревца.
Више новца за производњу млека
Надлежни обећавају да ће ове године за производњу млека издвојити више него 2010. године, око две милијарде динара.
"Битно је да остану једнако добре субвенције у ратарству да одржимо субвенције у подизању вишегодишњих засада посебну пажњу обратићемо на органску производњу", каже министар пољопривреде Саша Драгин.
У том случају, агроекономисти сумњају да ће остати довољно пара за друге секторе.
"Поставља се питање да ли ће тај део средстава доћи до непосредних пољопривредних произвођача и како ће се извршити прерасподела овако скромног буџета имајући у виду преузете обавезе по основу укључивања и великих произвођача у систем субвенција", каже агроекономиста Миладин Шеварлић.
Ако ове године добијемо статус кандидата за чланство у Европској унији, то би отворило врата за много већи аграрни буџет 2012. године. Хрватска је, на пример, уз помоћ средстава Уније, ове године за аграр издвојила 640 милиона евра, готово три пута више него Србија.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар