Инфлација угрожава стабилност

Висока инфлација и спољно финансирање главни ризици за одржање макроекономске стабилности Србије, оцењује ММФ у извештају. План Владе да новац од приватизације "Телекома" употреби за финансирање дефицита добра одлука.

Међународни монетарни фонд оценио је да је економски опоравак Србије заснован на извозу добио замах, али да су повећана инфлација и спољно финансирање главни ризици за одржање макроекономске стабилности.

Како се наводи у извештају о шестој ревизији аранжмана Србије са ММФ-ом, објављеном на сајту ММФ-а, Србија се у поређењу с државама у региону опоравља спорим, али стабилним темпом, а спољни ризици су повишени због трговинског дефицита и слабијег прилива страног капитала.

ММФ је оценио да кључни изазов постаје обуздавање инфлације, која је због раста цена хране и слабљења динара, премашила планирани оквир од између четири и осам одсто.

Како се наводи, Народна банка Србије је примерено пооштрила монетарну политику да би смањила инфлацију, а биће потребна и додатна пооштравања монетарне политике због раста инфлационих ризика.

Фонд је оценио и да ће Србија морати да уложи напор како би буџетски дефицит у 2011. години задржала на планираних око четири одсто бруто домаћег производа (БДП) због раста притисака да се повећа потрошња у предизборном периоду.

План Владе Србије да новац од приватизације "Телекома" употреби за финансирање дефицита представља мудру одлуку, оценио је ММФ.

Наводи се и да је банкарски сектор Србије стабилан, високо ликвидан и способан да апсорбује кредитне ризике изазване погоршаним пословим резултатима предузећа.

ММФ је оценио и да је добра одлука српских власти да се постепено повуку из програма субвенционисаног кредитирања привреде и грађана.

"Ти програми су помогли да се у време кризе подупре домаћа тражња, али да у време када је започет опоравак и нормализовано кредитно тржиште, трошкови субвенционисања кредита значајно надмашују могућу корист", навео је Фонд.

Реформа српског пензијског система, истиче се, представља "корак у правом смеру", али ће бити потребне даље реформе да би се повећала старосна граница за одлазак у пензију.

Међународни монетарни фонд оценио је да спор темпо примене структурних реформи за прелазак модел раста заснованог на извозу и инвестицијама представља "уско грло" за Србију.

Кредитни аранжман Србије и ММФ-а у вредности око три милијарде евра уговорен је средином маја 2009. и завршава се у априлу 2011. године.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом