ЕПС-у потребне инвестиције

Потрошња струје стално расте, а нових објеката нема већ три деценије. Србија мора што пре да почне изградњу бар једног новог електроенегетског капацитета. Како РТС сазнаје, неки послови требло би да крену већ крајем јануара.

Половину струје коју Србија потроши покрива производња из Термоелетрана "Никола Тесла". Крајем прошле године завршена је обнова и шестог блока, па је највећој фабрици струје у региону продужен рад за још најмање 15 година.

"Појам ревитализације блокова којима је истекао радни век, значи да обнављамо постројења освежавамо их и од старих постројења правимо нова која ће моћи поуздано и ефикасно да раде да производе елктричну енергију", рекао је директор Термоелектрана "Никола Тесла" Петар Кнежевић.

Са изградњом нових производних капацитета доста се касни. Због кризе, страни инвеститори су већ неколико пута тражили продужење тендера за трећи блок у Обреновцу и "Колубару Б".

Стручњаци сматрају да су те инвестиције капиталне за читав регион и да што пре треба обезбедити новац и убрзати градњу.

"Довољно је рећи да би се тиме обезбедило додатних 1.400 мегавата, који би значајно утицали на стабилизацију електроенергетског потенцијала са једне стране, а са друге стране омогућили би чак и извоз што је добар бизнис за државу", каже професор Владимир Круљ.

Електропривреда је у протеклих пет година инвестирала 2,5 милијарде евра у обнову постојећих капацитета. Из цене струје обезбеђено је 35 одсто новца, 30 одсто су кредити, а остало донације.

Са садашњом ценом струје, не могу да рачунају на велике послове јер треба, кажу, пазити да се предузеће кредитно не презадужи.

"У томе и јесте наша предност што ми можемо да узимамо кредите што смо ми средње задужена копанија. Наша стопа задужења је на нивоу 15 посто, то је за енергетске компаније, низак ниво", рекао је Драгомир Марковић, генерални директор ЕПС-а.

Како РТС сазнаје, неки послови требло би да крену већ крајем јануара. Планирано је да ЕПС и немачки RW коначно оснују заједничку компанију и крену са припремним послом за грдању хидроелетране на Морави.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом