Како до боље приватизације

У процесу приватизације у Србији требало би да се пронађу власници за још око две стотине предузећа, али више забрињава што је сваки четврти купопродајни уговор раскинут. Несавесних купаца највише је било у индустрији, грађевинарству, пољопривреди и трговини.

Када је Србија ушла у процес приватизације очекивало се да преласком друштвеног власништва у приватно буде створена и бољу привредну структуру. То се, међутим, није десило.

"Србија, која је некад имала око 1,2 милиона индустријских радника који су радили у непосредној производњи, сада има 313.000 радника. Чим се говори о потреби реиндустријализације, то значи да неке ствари нису урађене како ваља", сматра економски аналитичар Радојка Николић.

Држава је продала око 2.300 друштвених предузећа. Због непоштовања обавеза, преузетих купопродајним уговором, са око 600 купаца уговори су раскинути.

"То није свака четврта приватизација, то је 200.000 незапослених радника или квази запослених који у овом моменту нити раде нити примају плату, него морају на неки други начин да буду субвенционирани, да ли од стране државе или на неки други начин, што чини армију незадовољних људи", рекао је председник Привредне коморе Србије Милош Бугарин.

Несавесних купаца највише је било у индустрији, грађевинарству, пољопривреди и трговини.

"Можда је превелика пажња била усмерена на то да се оствари што већа купопродајна цена, али су, са друге стране, изостале инвестиције, што је допринело да предузећа остану без перспективе након приватизације", рекао је Владислав Цветковић, директор Агенције за приватизацију.

Лошем предузећу, које је и пре приватизације имало много проблема, било је тешко наћи купца. Обично би се то десило тек после неколико покушаја. Али за многа од њих то није био крај агоније, јер ни нови власници нису урадили оно што се од њих очекивало.

Чешће су и оно мало доброг што су затекли упропастили. Ипак, има и задовољних. То су они који раде у предузећима која су и пре приватизације била добра. И сада су добра, а нека од њих и много боља.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом