ПДВ цеди јужно воће

Због повећања ПДВ-а на јужно воће, витамин Ц у наранџама и мандаринама, ове зиме, плаћаће се скупље. Грађанин Србије и са старим ценама годишње поједе три пута мање јужног воћа него становници развијених европских земаља.

Између јужног воћа, компјутера и хотелских услуга Влада се на крају одлучила да повећа порез на додату вредност на јужно воће. Трговци најављују поскупљење јужног воћа већ првих дана јануара. Чини се да ће се грађани све мање придржавати савета лекара, да једу што више воћа.

У Привредној комори кажу да сваки грађанин Србије и са овим ценама годишње поједе три пута мање јужног воћа него становници развијених европских земаља.

"Требало би да законодавац има у виду да је цитрусно воће за поједине категорије становништва једини извор у снабдевању витаминима, посебно што су витамини на негативној здравственој листи", каже Војислав Станковић из Привредне коморе Србије.

Законодавац је, међутим, имао у виду да би у случају повећања ПДВ-а на рачунарску опрему она могла да поскупи и до 100 евра, па се одустало од тога.

Међутим, министарка финансија подсећа да цене нису ишле доле ни када је ПДВ на компјутере смањен.

Хотелијери траже конзистентну политику

Иако ни ПДВ на хотелске услуге неће бити већи, оне ће и даље бити знатно скупље него у окружењу.

Кратком претрагом по Интернету лако можете наћи двокреветну собу у хотелу са три звездице у Будимпешти и за 20 евра, у Бечу за 39, док је у Београду 45 евра.

Томислав Момировић из Удружења хотелијера каже да од државе траже само да има конзистентну политику.

"Ми не можемо да изађемо из ове инвестиције две године пошто у њу уђемо. ПДВ у Црној Гори и Бугарској је мањи, у Хрватској незнатно већи, европски просек је испод осам одсто", рекао је Момировић.

Нико се није побунио  

Аналитичарима се после свега чини да је порез на јужно воће повећан само зато што није било никога ко би се против тога побунио.

"Да се скупило 100 хиљада људи да су изашли на улице у Београду и да су носили транспаренте, не дамо лимун, не дамо банане, не би се повећао ПДВ. Али да ли се на тај начин води економска политика земље. Ја верујем да је то дубоко погрешно", каже Милан Ћулибрк из Економист магазина.

Како се државна каса тешко пуни, а мањак у њој већ годинама подразумева, стручњаци верују да ће у наредном периоду све пореске стопе и олакшице бити преиспитане.

Ипак, по њиховом мишљењу то не би требало да се очекује у 2011. години, јер је то предизборна година, када се мало ко усуђује на драстичне резове.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом