недеља, 26.12.2010, 12:03 -> 13:10
Ипак ће нам бити мало боље
Извесно побољшање животног стандарда може се очекивати у 2011. години, каже економиста Јуриј Бајец. Индустријска производња и извоз наставиће да расту, а стопа незапослености почеће да пада, наводи Бајец.
Грађани Србије у 2011. години могу да очекују извесно побољшање животног стандарда, каже саветник премијера, економиста Јуриј Бајец.
Бајец оцењује да је већ сада извесно да ће, уз одмрзавање пензија и плата, раст привреде достићи три одсто, инфлација у другој половини године пашће на једноцифрену, индустријска производња и извоз наставиће да расту, а стопа незапослености почеће да пада.
"Грађани могу да очекују извесни бољитак, из простог разлога што ће се десити неколико ствари које су већ коначно договорене и које су извесне, а прво је одмрзавање плата у јавном сектору и пензија", рекао је Бајец у интервјуу Танјугу и сагласио се да ће то одмрзавање месечних прихода бити скромно, нарочито почетком 2011. године.
Бајец је оценио да ће повећање зарада и пензија, спроведено у три етапе, износити шест, седам одсто и уколико се инфлација у другој половини 2011. сведе на једноцифрену, као што је то обећао гувернер Народне банке Србије, онда ће месечни приходи пензионера и запослених бити осетно бољи него у претходној години.
Економски саветник српског премијера изразио је наду да ће раст бруто домаћег производа у 2011. довести до коначног заустављања раста стопе незапослености, што је у ствари највећи проблем Србије.
Држава ће смањити јавну потрошњу и дефицит буџета, што ће бити гаранције да ће у великом делу укупног економског и социјалног живота бити веће стабилности, а то ће онда помоћи и централној банци да својом монетарном политиком не буде сувише "тврда", казао је Бајец.
Сувише рестриктивна монетарна политика може да угрози пословање привреде и да подстакне раст каматних стопа, а тада капитал поскупљује, што није добро за раст економске рактивности, сматра Бајец.
Раст БДП-а од три одсто
Образлажући прогнозу да ће раст БДП-а Србије у 2011. достићи три одсто, Бајец је рекао да та процена није нереална, јер су и неке међународне финансијске организације изнеле таква предвиђања.
Ове године је раст извоза управо показао да је он "повукао" раст БДП-а од око 1,5 одсто, рекао је Бајец подсећајући да је раст идустријске производње у 2010. био између три и четири одсто, а извоз је скочио за више од 20 одсто у односу на прошлу годину.
У наредној години Бајец очекује побољшање мање-више у свим секторима привреде, док у грађевинарству треба учинити посебне напоре за опоравак због запослености и ослонца на домаће сировине и материјале, укључујући изградњу саобраћајне инфраструктуре коју спроводи држава као приоритетни задатак, што све доприноси расту бруто домаћег производа.
Имајући у виду неке процене за идућу годину, укључујући и најављену продају дела "Телекома", Бајец очекује прилив директних инвестиција од око три милијарде евра у 2011. години.
"Веома је важно у шта ће се улагати. Дакле у једном делу то ће сигурно бити производне инвестиције, углавном орјентисане на извоз што је веома значајно за Србију" истакао је Бајец и додао да би наговештени долазак неких трговинских ланаца из иностранства требало повезати са производњом дела артикала за српско тржиште.
Потребно подстицати конкуренцију
Бајец истиче да држава у наредној години треба да буде много активнија у подстицању конкуренције, где су привредници с правом упућивали многе примедбе и критике, јер повећање конкуренције доводи до ценовне стабилности.
Држава мора да смањи и "сиву" економију и унапреди пословни амбијент, истакао је Бајец и предочио да асоцијације страних и домаћих компанија стално указују на тај проблем, чије би решавање омогућило привреди да "нормално дише", односно да нормално послује.
Приликом доношења одлуке о поскупљењу струје треба наћи праву меру између оправданих захтева Електропривреде Србије и последица на раст инфлације и стандард грађана, каже Бајец.
"То је једно осетљиво питање, ако се повећа цена струје за 10 одсто инфлација ће одмах да скочи за 0,7 одсто, само због тог једног поскупљења", каже Бајец.
Бајец каже да се као економиста увек залагао да цене таквих производа, као што је електрична енергија, буде реална, истичући оцену да такве цене треба постепено усклађивати.
С друге стране, потребно је да се најзад направи социјална карта становника Србији, тако да онај ко заиста има право на социјалну помоћ плаћа струју по повољнијој цени, каже Бајец.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар