Реалне премије за бољу производњу

Производња млека могла би да се повећа за 15 одсто када би откупна цена уместо 25, била 37,43 динара, а премија 11 евроценти по литру, рекла Сања Бугарски, председница Централне асоцијације произвођача млека Војводине.

Следеће године требало би да почне увоз 50.000 стеоних јуница из Европске уније, које ће бити подељене српским фармерима и млекарама на гајење.

Реч је о кравама руске фирме ''Агромед'' и белоруске ''Ост-импорт'', које ће наши одгајивачи добити под условом да тим фирмама до 2016. године врате одређени број нових јуница.

У Влади Србије потписано је писмо намерама, али за сада нису познати сви услови аранжмана.

Председница Централне асоцијације произвођача млека Војводине, Сања Бугарски није могла да каже да ли је то паметан потез за произвођаче млека или не.

"То ће само добродонети кланичној индустрији. Сматрамо да ће те животиње као и животиње које имамо у Србији завршити у кланицама", рекла је Бугарски, гостујући у Дневнику РТС-а.

Према њеним речима, млекарима то неће добродонети јер ова грана пољопривреде није уређена.

Министарство пољопривреде није донело закон, међу 30 које је усвојило, о уређењу тржишта пољопривредних производа, где би млеко добило значај у законском оквиру и смислу, сматра Бугарски.

"Не би се дешавало као што смо имали 2007. и 2008. године вишак млека на тржишту, а сад имамо мањак млека", каже Бугарски.  

Бугарски истиче да немамо независну лабораторију у којој треба да се узоркује сваки појединачни узорак од сваког произвођала на основу клојег треба да се палти то млеко, не постоји Закон о субвенцијама у области сточарства, односно говедарства.

То питање постављано је, како каже, надлежнима дуги низ година, а одговор је био да је то код нас неизводљиво и немогуће.

Када је реч о јуницама, министар Саша Драгин је рекао да је реч о робно-робној размени, да Србија ништа неће морати да плати за стеоне јунице, да ће прво млеко моћи да се производи за годину дана и да ће ове краве моћи да производе 1.000 тона млека дневно.

Скупа храна

Бугарски каже да је сточна храна скупа, да крава нема јер су људи били присиљени да их покољу, тако да нема амбијента за производњу млека.

"Млекаре неће да плате реалну цену млека, субвенције су најниже мимо Албаније и сваки покушај повећања производње млека у овом моменту а неуређење ове гране је апсурд", каже Бугарски.

"Ми живиомо у нади да ћемо се вратити у 2004. годину када су субвенције биле далеко веће за говедарство", рекла је председница Асоцијације, коментаришући већа издвајања за аграрни буџет.  

Оног момента кад млекаре плате реалну цену и држава одвоји субвенције које стварно морају да буду за говедарство, према њеним речима, може се повећати производња за 15 одсто.

"Оног момента када би цена била релана, а то је 37 динара и 43 паре за литар млека, а не 25 као сада, а државна премија била 11 евроценти по литру, у року од месец или два могли би да повећамо произвиодњу за 15 одсто", истакла је Бугарски.

То не би трајно решило проблем, али би се зауставио тренд пропадања, закључила је председница Централне асоцијације произвођача млека Војводине.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом