субота, 25.12.2010, 07:40 -> 07:43
"Фијатови" стандарди превисоки
Радници "Заставе" који нису прошли тестирање "Фијата" проглашени су технолошким вишком. Иако је држава радницима понудила социјални програм, отпремнине, преквалификације и једнократне надокнаде, радници најављују протесте.
Италијански "Фијат" прогласио је технолошким вишком 1.560 "Заставиних" радника, који нису положили тестове. Радни однос престаће им 5. јануара идуће године.
Држава је овим радницима понудила социјални програм, отпремнине од 300 евра по години стажа, преквалификације, стимулативне једнократне надокнаде.
Међутим, незадовољни "Заставини" металци од понедељка најављују протесте, најпре у Крагујевцу, а потом и радикалније мере.
Зоран Николић је радио у "Застави" као економиста тридесет година, али није задовољио "Фијатове" стандарде.
Николић каже да су тестови били општи и да не показују стварно знање и способности радника, јер економиста не може да познаје машинство, због чега су, како каже, и резултати такви.
У синдикату тврде да су радници поново обманути, јер им је држава обећавала посао са повећањем производње у "Фијату", а решење виде у радном ангажовању "Заставиних" металаца, а не у отпуштањима и отпремнинама.
"Мислим да би и ови људи могли да се искористе и да су могли да се искористе са мање пара кроз преквалификацију и едукацију. Ти људи могу да буду још корисни и "Фијату" и држави и сами себи", каже председник синдиката Зоран Михајловић.
Радници "Заставе" сматрају да држава и Министарство економије имају социјалну одговорност према њима.
"Не само социјални програм већ и обуку, преквалификацију у трајању од 18 месеци и они ће добити накнаду за то. Они ће за време трајања обуке пробати да себи изборе бољу стартну позицију. Напоменуо бих да држава није ту да запошљава људе, држава је ту да стрвори услове да би они могли да нађу посао", каже Александар Љубић из Министарства економије и регионалног развоја.
Стручњаци сматрају да су радници у Србији, због деценијске изолације, пропустили најважније промене у светској економији.
"Плашим се да су се радници, без обзира шта ураде и како прођу на тесту, надали тој задњој заштити која се зове држава, што је погрешно", наводи Никола Макојевић са Економског факултета у Крагујевцу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 24
Пошаљи коментар