Понуда за акције НИС-а у фебруару

Требало би да јавна понуда "Гаспромњефта" за преузимање акција НИС-а буде објављена до краја фебруара. Понуда не би смела да буде нижа од 4,8 евра по акцији. Грађани ће имати рок од 21 до 45 дана да одговоре на понуду и неће имати трошкова, ако имају отворен рачун у Поштанској штедионици.

Компанија "Гаспромњефт", већински власник Нафтне индустрије Србије, објавиће, до краја фебруара, јавну понуду за куповину акција мањинских акционара НИС-а.

Понуда за преузимање биће објављена за 19,08 одсто акција НИС-а које су подељене грађанима, запосленима и бившим запосленима, најавила је Комисија за хартије од вредности.  

Акције НИС-а добило је, у складу са Законом о праву на бесплатне акције, 4,8 милиона грађана. У пакет од 19 одсто укључено је и 4,34 одсто акција које су припале садашњим и бившим радницима НИС-а. 

"Предстојећа понуда за преузимање акција НИС-а специфична је не само по броју акционара, него и зато што је држава обезбедила да буде бесплатна за грађане преко Поште", истакао је члан Комисије Ђорђе Јовановић на конференцији за новинаре.

"Гаспромњефт" неће моћи да понуди мање од 4,8 евра по акцији, колика је била цена те власничке хартије када је руска фирма стекла 51 одсто НИС-а.

Услови за објављивање понуде, према уговорној обавези, стекли су се последњег дана новембра, пошто се акцијама НИС-а три месеца трговало на Београдској берзи.

Понуда коју, најпре, треба да одобри Комисија за хартије од вредности, трајаће најмање 21 дан, а највише 45 дана, а понуђач, односно "Гаспромњефт", дужан је да о намери преузимања обавести све акционаре и објави скраћени текст понуде у дневним новинама.

Акционари који се одлуче на продају треба да депонују акције на рачун понуђача, у било ком тренутку трајања понуде.

Они акционари који су већ дали налог за трговину акцијама НИС-а на Београдској берзи могу и да се предомисле и повуку налог за продају са Берзе и депонују га на рачун понуђача, тј. "Гаспромњефта". 

Давање налога за депоновање акција у понуди за преузимање биће бесплатно на шалтерима "ПТТ Србије" за све власнике са власничким рачуном у Банци Поштанска штедионица.

Јовановић је најавио и да ће пред само објављивање понуде бити отворен специјални телефон за сва питања малих акционара НИС-а.

Већи број трансакција, мања вредност промета 

Број трансакција на српском тржишту капитала за 11 месеци ове године знатно је надмашио прошлогодишњи, али је вредност промета мања, објавила је Комисија за хартије од вредности.

Закључно са новембром, на тржишту је обављено готово пола милиона трансакција или четири и по пута више него за 12 месеци 2009. године, док је вредност овогодишњег промета од 26,1 милијарду евра за десет милијарди мања него прошле године.

"Ти показатељи упућују на много већу активност на тржишту, иако је вредност трансакција мања него прошле године, и дају основа за благи оптимизам", истакао је коментаришући стање на тржишту капитала у Србији председник Комисије Милко Штимац.

Штимац је рекао и да ће већа активност довести до веће ликвидности и привући нове инвеститоре на тржиште.

Као још један разлог за оптимизам, када је реч о тржишту капитала, Штимац је навео охрабрујућу чињеницу да је притисак на продају, када је кренула трговина акцијама Нафтне индустрије Србије, био мањи од очекиваног.

"То показује да се грађани полако укључују у акционарство као алтернативу пасивној штедњи и даје разлога за оптимизам", нагласио је председник Комисије.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом