Теленор: Тржиште нерегулисано

Регулисање тржишта фиксне телефоније доведено у питање пошто је "Телеком" поднео тужбе на већину одлука Ратела, каже директор "Теленора" у Србији Ћел Мортен Јонсен. Неће бити ефикасне конкуренције у тој области у блиској будућности, оцењује Јонсен.

Ћел Мортен Јонсен, генерални директор Теленора у Србији, оценио је да не постоје сви услови за увођење конкуренције на српском тржишту фиксне телефоније и додао да је регулисање тог тржишта доведено у питање пошто је Телеком Србије поднео тужбе Управном суду на већину одлука Републичке агенције за телекомуникације.

Инвестирање у фиксној телефонији није исплативо због високих цена за приступ локалној петљи односно кориснику које је одредио Рател, рекао је директор компаније Теленор, која је добила лиценцу за другог оперетера фиксне телефоније у Србији.

Јонсен је нагласио да се тужбама доводи у питање и читаво регулисање тржишта и чини да је ниво несигурности за свакога ко жели да инвестира у тој области у Србији веома висок.

"То значи да неће бити ефикасне конкуренције на српском тржишту у области фиксне телефоније у блиској будућности, како се могло очекивати раније", напомиње Јонсен.

Директор Теленора је рекао да ће његова компанија тражити друге опције за развој у којима неће зависити од Телекома Србије, али је додао да су те опције врло ризичне у ситуацији када је куповна моћ становништва мала, јер захтевају велике инвестиције и дуг временски период за реализацију.

Јонсен је истакао да се Теленор због тога усресредио на развој мобилне телефоније са новом мрежом, што ће им омогућити проширење капацитета.

"Када ситуација постане стабилнија и јаснија, видећемо шта може да се уради у области фиксне телефоније", навео је директор Теленора у Србији.

Услуге фиксне телефоније од наредне године

Јонсен је рекао да ће Теленор почети да пружа услуге фиксне телефоније почетком следеће године, као што је предвиђено лиценцом за другог оператера.

"Теленор је започео велике инвестиције у Србији. Нека од тих улагања су подстакнута и добијањем лиценце за фиксну телефонију", нагласио је Јонсен и прецизирао да је у процесу изградња мреже оптичких влакана од Београда према Нишу и граници са Бугарском.

"Када размишљамо о фиксној мрежи, првенствено је видимо као могућност за широкопојасни приступ", рекао је Јонсен, и додао да би Теленор могао да инвестира само ако Рател омогући да приступ локалној петљи буде привлачан за улагање, или ако буде исплативо коришћење оптичких влакана или бежичног приступа за пакете услуга који би обухватили и фиксну и мобилну телефонију, и интернет.

Директор Теленора је оценио и да омогућавање преносивости бројева при промени оператера у фиксној телефонији неће имати сувише велики значај, али да ће бити добро да се корисницима да и та могућност избора.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом