Дужници дугују, савесни плаћају

Новим изменама закона, које је Влада упутила скупштини, од грађана ће се захтевати да више новца дају у државну касу. Изменама закона о порезу на имовину, изузета је имовина фирми, а више ће плаћати грађани. Прича се понавља, дужници дугују, а савесни плаћају више.

За разлику од грађана Европске уније који, на сваку најаву повећања цена или смањења примања одговарају протестима, грађани Србије су, изгледа, имуни на стезање каиша. Изменама закона о порезу на имовину, изузета је имовина фирми, а више ће плаћати грађани.

Министарка финансија Диана Драгутиновић рекла је да свака општина најбоље зна социјалну структуру становништва које у тој општини живи, па тако општина може сама да одреди далеко нижу пореску стопу.

"Постоји ограничење да пореско оптерећење не може бити веће од 50 одсто, дакле никако пет или шест пута", рекла је министарка финансија.

Да би обезбедила више пара у буџету, држава је одлучила и да повећа ПДВ на јужно воће, рачунаре и хотелске услуге са 8 на 18 одсто. Тих милијарду и по динара, које ће додатно приходовати држава, платиће грађани.

Директор хотела "Шумарице" Миленко Марјановић каже да ће хотелијери бити принуђени да  подигну цене за десет одсто.

"Ако се дода податак да преко 95 одсто хотела ради са капацитетом испод 50 одсто, што је, иначе, граница рентабилности, говори да је све ово додатно оптерећење за хотеле", рекао је Марјановић.

Председник Привредне коморе Србије Милош Бугарин каже да се стање не може говорити о пореској реформи, а онда направити парцијално повећање. 

"Поготово се не слажем са повећањем ПДВ-а за компјутере, поготово ако знамо да  је 30 одсто становништва компјутерски писмено", рекао је Бугарин.

Привредници замерају држави то што није спровела свеобухватну пореску реформу нити сузбила сиву економију, не само бувљаке, већ и производњу и продају мимо закона.

Прича се понавља, дужници дугују, а савесни плаћају више. Попут ЕПС-а, који тражи поскупљење, а није наплатио око 70 милијарди динара дуга, тако је и држава одлучила да повећа порез на имовину који, само у Београду, не плаћа више од 200.000 власника некретнина.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом