Јачање динара сезонског карактера

Почетком следеће године поново ће доћи до слабљења динара, сматра професор Економског факултета у Београду, Никола, и додаје да је јачање домаће валуте последњих неколико дана сезонског карактера.

Професор Економског факултета у Београду, Никола Фабрис, изјавио је да јачање динара на крају ове године има сезонски карактер, док би његово поновно слабљење могло да се очекује већ почетком 2011. године.

"То је нешто што се не може прогнозирати, али мени делују реално све прогнозе о слабљењу курса динара за пет до десет одсто на почетку наредне године", рекао је Фабрис, уз објашњење да ће динар морати да губи бар мало у односу на вредност евра, јер ће у Србији бити виша инфлација од оне у Европској монетарној унији.

Фабрис је навео да су на јачање динара последњих неколико дана утицала три фактора: повећана понуда девиза услед већег доласка гарстарбајтера из иностранства, али и домаће становништво и привреда који традиционално у децембру мењају евре како би обавили одређена плаћања.

На јачање динара су, вероватно, утицале и рестриктивне мере НБС које праве резултате дају после више месеци. "Оно што је НБС примењивао у првој половни године и пре неколико месеци, тек сад даје ефекте", објаснио је Фабрис.

Наглашавајући да ће се Србија и даље борити са високим дефицитом текућег рачуна платног биланса, уз буџетски дефицит, Фабрис је закључио да ће то бити фактори који ће утицати на слабљење вредности динара.

Према оцени Фабриса, тешко је изнети тачне пројекције због тога што се не може предвидети какве ће административне мере предузети Народна банка Србије у оквиру своје монетарне политике.

Динар је и данас наставио да јача према евру, седми дан за редом, и то за 49 пара или 0,48 одсто, тако да ће званични средњи курс износити 104,3355 динара за евро, објавила је Народна банка Србије.

Динар је ове године био најјачи 4. јануара, када је званични средњи курс евра био 95,9679 динара, а најслабији 4. новембра, када је евро вредео 107,5216 динара.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом