понедељак, 13.12.2010, 17:49 -> 21:48
Докапитализација Чачанске банке
Улагањем од осам милона евра, Европска банка за обнову и развој и Међународна финасијска корпорација докапитализоваће Чачанску банку, како би се што боље припремила за приватизацију. То ће банци обезбедити кредитне линије за мала и средња предузећа.
Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) и Међународна финансијска корпорација (ИФЦ), чланица групације Светске банке, заједнички ће докапитализовати Чачанску банку улагањем осам милона евра.
Од почетка кризе, ово је друга заједничка инвестиција тих финансијских институција у банкарски сектор Србије. Крајем прошле године, у Комерцијалну банку уложили су 90 милиона евра.
ЕБРД у докапитализацији учествује куповином обичних акција у вредности од 2,1 милион евра, а остатак од око шест милиона евра инвестираће ИФЦ, речено је на конференцији за новинаре у Влади Србије.
"Докапитализација банке вршиће се путем затворене емисије обичних акција са правом управљања, а Република Србија има могућност да у наредне две године изврши докапитализацију банке и задржи постојеће учешће у капиталу", рекао је државни секретар Министарства финансија Слободан Илић.
Илић је подсетио да учешће Републике Србије у капиталу банке износи 38,8 одсто, учешће другог највећег акционара, ЕБРД, износи 25 одсто, а том докапитализацијом ИФЦ ће учествовати са 19,9 одсто капитала.
Докапитализација Чачанске банке није ванредна околност, већ спровођење стратегије у управљању акцијама у банкама у којима Србија има власништво, навео је државни секретар.
Докапитализација ће, како је истакао, омогућити наставак стабилног пословања и раста Чачанске банке, очување вредности капитала, лакши приступ међународним кредитним институцијама и финасијском тржишту и допринети бољем дугорочном финасирању.
Помоћ пре приватизације
"Република, као појединачно највећи акционар Чачанске банке, жели да се очува и повећа тржишна вредност банке у партнерском односу са ЕБРД и ИФЦ, али и да са тим професионалним инвеститорима управља банком у складу са најбољом међународном праксом", рекао је Илић.
Прецизирао је да Чачанска банка са 267,3 милиона евра укупне активе има учешће од 1,2 одсто на банкарском тржишту Србије, депозит износи 132,9 милиона евра односно 1,02 одсто тржишног учешћа, а укупни капитал банке 37,8 милиона евра, што преставља учешће на тржишту од 0,83 одсто.
Директорка Европске банке за обнову и развој у Србији Хилдегард Гацек каже да је докапитализација намењена обнови и развоју банке, односно помоћи пре њене приватизације, која би подразумевала продају стратешком партнеру у наредне три године од докапитализације.
Представник ИФЦ за југоисточну Европу Едвард Струдерман потврдио је да је циљ да се подржи дугорочни план за приватизацију те банке која запошљава 400 људи и оценио да ће то бити важан корак финасијског сектора у Србији.
Kредитне линије за мала и средња предузећа
Председник Извршног одбора Чачанске банке Дејан Јовановић казао да ће ЕБРД и ИФЦ поред докапитализације обезбедити тој банци и кредитне линије од по пет милиона евра, намењене за финасирање малих и средњих предузећа.
Подсетио је да је претходна докапитализација Чачанске банке, коју је 2006. урадио ЕБРД, дала одличне резултате, јер је билансна актива банке са 3,8 милијарди порасла шест пута, на 28,3 милијарде динара, кредитни портфолио банке порастао је седам пута, на 21,5 милијарди, а депозитни потенцијал банке је повећан на 14,1 милијарду динара.
Банка је у сарадњи са ЕБРД, Европском инвестиционом банком и другим финансијским институцијама обезбедила клијентима више од 2.800 кредита у укупном износу од око 150 милиона евра, рекао је Јовановић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар