На продају и инфраструктура "Телекома"

У продају већинског пакета акција "Телекома Србије" укључена и продаја инфраструктуре, рекла министарка за телекомуникације Јасна Матић.

Министарка за телекомуникације Србије Јасна Матић изјавила је да је у продају 51 одсто акција "Телекома Србије" укључена и продаја инфраструктуре.

"Одлука да се прода и инфраструктура 'Телекома' базирана је, пре свега, на чињеници да је та инфраструктура већ једном продата 1998. године, када је 'Телеком' приватизован, и на тај начин је и вођена у књигама предузећа", рекла је министарка новинарима у Крушевцу.

Матићева је прецизирала да је сада грчки ОТЕ, који има 20 одсто акција "Телекома Србије", мањински власник телекомуникационе инфраструкуре те компаније.

Министарка за телекомуникације Србије навела је и да су још две велике светске телекомуникационе компаније заинтересоване за куповину "Телекома Србије", али није навела о којим компанијама је реч.

"Број заинтересованих за 'Телеком' данас би требало да буде повећан на седам. То јесте доста висок ниво интересовања који би требало да гарантује да ће тај процес продаје бити конкурентан", рекла је Матићева.

Према речима Матићеве, Влада Србије донела је одлуку да се државни удео у "Телекому" понуди на продају стратешком партнеру, што значи великом телекомуникационом оператору, не неком инвестиционом фонду и до сада је било пет заинтересованих.

Очекује се добра тржишна цена

Интересовање за куповину 51 одсто акција "Телекома Србије" до сада су исказали "Дојче телеком", "Франс телеком", "Телеком Аустрија", "Американ мобајл" и "Ведер инвестментс".

Матићева је оценила да ће седам заинтересованих допринети да се оствари добра тржишна цена и да ће држава добити доброг стратешког инвеститора који ће инвестирати, подићи ниво квалитета услуга и грађанима и привреди омогућити електронске комуникације какве постоје у Европи.

Новим Законом о електронским комуникацијама, донетим у јуну, створили су се услови који би требало да гарантују равноправне услове рада на тржишту за све оператере, без обзира на то да ли имају инфраструктуру или немају, рекла је Матићева.

"То је уобичајена пракса у земљама Европске уније, на основу чијих искустава смо и направили закон у Србији, а постоје и бројни механизми који обезбеђују једну правичну тржишну утакмицу", нагласила је Матићева.

Рок за откуп тендерске документације продужен је до 10. децембра, понуде ће моћи да се доставе до 21. фебруара 2011, а очекује се да ће аукцијска продаја већинског пакета акција "Телекома Србија" бити организована крајем фебруара идуће године.

Компанија "Телеком Србије", чија је укупна вредност процењена на 2,43 милијарде евра, имала је профит од 13,3 милијарде динара у 2009. години и то је била компанија са највећом нето добити на спрском тржишту.

У власништву "Телекома" су телекомуникационе компаније "Мтел" у Црној Гори и "Телеком Српске" у Босни и Херцеговини.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
33° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом