Топлота из резерви

Влада обезбедила топланама мазут из робних резерви до Нове године. Неке топлане добиће и финансијску помоћ из буџета. Још увек отворено питање старих дугова и плаћања текућих испорука.

Tоплане су са Владом коначно решиле проблем набавке мазута. Из робних резерви обезбеђено је 27. 500 тона тог енергента за 39 топлана, што је довољно до Нове године. Неке топлане добиће и финансијску помоћ из буџета. Међутим, питање старих дугова за гас и даље стоји, јер се морају плаћати текуће испоруке.

Грађани прикључени на даљинске системе ове зиме имају топле радијаторе захваљујући, пре свега, робним резервама.

"Већ од сутра почеће потписивање са оним топланама које су најугроженије. Од осам до десет топлана ће дневно потписивати уговоре после тога ће мазут повлачити по том распореду", рекао је Дејан Стојановић, из Удружења топлана Србије.

Топлане су се обавезале да тај мазут врате за два месеца. Ово је, кажу, повољан аражман јер нема камате.

"Плаћање је на 60 дана, значи одложена валута и то се гаратује само меницама предузећа, а не банкарским гарацијама како је то тражено од НИС-а, што додатно оптерећује топлане јер и банкарске гарације коштају", каже Стојановић.

Ребалансом државне касе топланама је намењено око три милијарде динара које ће добити директно или преко локалних самоуправа, за плаћање гаса.

Потребан план за пословање топлана

Стручњаци оцењују да је требало много раније размотрити пословање топлана, јер већина грађана и привреда нису у могућности да редовно плаћају грејање.

"Мора се коначно, на време, већ током наредног лета бринути о зими 2011/2012. године да нам се не понови ова ситуација. Поготову што ће топлане тешко моћи да из својих средстава и врате овај мазут", рекла је Јелица Путниковић из Балкан магазина.

Путниковићева наводи да поново постоји ситуација да се из буџета греје један број грађана док други, који нису прикључени на даљинске системе, немају ту повластицу.

У Србији има 57 топлана, а колико грађани и привреда дугују за грејање не зна се. Топлане су углавном измириле старе дугове за мазут НИС-у. Са гасом је ситуација тежа јер "Србијагасу" треба платити још око четири милијарде динара само прошлу годину.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом