Кредити за инфраструктуру

Потписана три уговора о зајму Европске инвестиционе банке Србији. Сарадњом са ЕИБ-ом наша привреда подиже конкурентост, истакао премијер Цветковић. За наредну годину, најављене инвестиције у предузеће "Фијат аутомобили Србија".

Председник Владе Србије Мирко Цветковић и председник Европске инвестиционе банке (ЕИБ) Филип Мајштат отворили су регионалну канцеларију те банке у Београду.

Такође, у Скупштини Београда потписана су три уговора о зајму Европске инвестиционе банке за изградњу Коридора 10 на источном краку, моста преко Аде Циганлије и замену застарелих електричних бројила.

Уговоре, у укупној вредности од 325 милиона евра, са представницима ЕИБ-а потписали су министарка финансија Диана Драгутиновић, градоначелник Београда Драган Ђилас и генерални директор Електропривреде Србије Драгомир Марковић.

Уговоре су, у име ЕИБ-а, потписали председник и потпредседник те банке Филипе Мајштат и Дарио Сканапијеко, у присуству потпредседника Владе Србије Божидара Ђелића.

За изградњу Коридора 10, од Ниша до Чифлика, у дужини од 36 километара, Европска инвестициона банка даће кредит од 195 милиона евра, а за другу траншу, за изградњу приступних саобраћајница до моста преко Аде Циганлије 90 милиона евра.

Уговор о зајму ЕИБ-а за набавку бројила износи 40 милиона евра и допринеће замени пет одсто застарелих бројила у Србији.

Укупна вредност тог пројекта је 80 милона евра, а осим зајма ЕИБ-а, тај пројекат вредан 40 милиона евра финансира и Европска банка за обнову и развој (ЕБРД).

Средства из тих зајмова биће употребљена за куповину, набавку и уградњу 250.000 нових бројила, која ће допринети смањењу губитака електричне енергије у мрежи ЕПС-а, повећању процента наплате рачуна и смањењу крађе елетричне енергије.

Подизање конкуретности

Премијер Цветковић предочио је да је ЕИБ један од највећих финансијских инвеститора у Србији, што потврђује и податак да је од 2001. године уложила у нашу земљу три милијарде евра, од чега само током ове године око 690 милиона евра.

"Средства од ЕИБ-а каналисана су у секторе за које је Влада највише заинтересована - инфраструктуру и енергетику, као и за подршку приватном сектору у разним областима", рекао је премијер.

Цветковић је навео да је Србија заинтересована да се сарадња са том међународном финансијском институцијом настави и још даље учврсти, јер сарадњом са ЕИБ-ом наша привреда подиже своју конкурентост, а са друге стране, олакшава нам пут ка придруживању Европској унији".

Председник Европске инвестиционе банке истакао је да отварање канцеларије ЕИБ представља јачање сарадње са српском администрацијом и Владом и логичан корак даље на српском путу ка ЕУ.

Уз подсећање да је та банка најактивнија међународна финансијска институција на српском тржишту, Мајштат је указао да је она до сада уложила око три милијарде евра у пројекте у Србији, а само ове године 690 милиона евра.

Инвестиције у "Фијат"

Мајштат је навео да ЕИБ највише инвестира у јавни, али и да улаже у приватни сектор и додао да се наредне године планирају инвестиције у компанију "Фијат аутомобили Србија".

Отварању канцеларије присуствовао је и потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић.

ЕИБ је финансијска институција ЕУ. Основана је у Риму 1958. године, уговором о оснивању Европске заједнице.

Финансира инвестиционе пројекте, који доприносе балансираном развоју Уније, а акционари ЕИБ су земље чланице Европске уније.

ЕИБ нема клијенте који улажу новац, него искључиво кредитно финансира пројекте који на други начин не би могли да се финансирају, или би по веома скупој цени набавили кредите.

Пројекти које банка финансира морају да садрже циљеве развоја ЕУ - развој европских индустрија, малих предузећа, стварање прекоевропских мрежа (транспорт, телекомуникације, енергија), подршку информационим технологијама, заштиту природне околине и побољшање здравља и образовања.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 09. јул 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом