четвртак, 25.11.2010, 07:41 -> 09:27
Кина улаже у Кубу
Као план проширивања свог глобалног утицаја, али и обезбеђивања нових извора нафте, Кина ће уложити у Кубу са шест милијарди долара за модернизацију рафинерија, нафтовода и проналажењу нових налазишта.
Кина је направила нови скок напред у својим енергетским плановима у Латинској Америци, са најновијим потписаним уговором са Кубом. Овим уговором, вредним шест милијарди долара, предвиђено је кинеско улагање у проширивање капацитета рафинерија на овом карипском острву, преноси Ројтерс.
Овај пројекат, који ће претежно бити финансиран од стране кинеске Ексим банке, последњи је у низу великих корака Кине, у проширивању свог глобалног утицаја. За Кубу, модернизација застарелих рафинерија представљаће и могућност да постане кључна тачка за транспорт нафте у Карипском региону.
Венецуела, кључни и најближи савезник Кубе, обезбедиће финансијске гаранције. Кина је, у последње две године, у Латинској Америци потписала низ трговачких споразума, који ће јој доносити најмање 500.000 барела сурове нафте дневно, преноси Ројтерс.
Да ће Куба постати регионални центар за обраду и транспорт нафте, говоре у прилог и чињеница да Бразил финансира ремонт и проширивање луке Мариел, док Венецуела модернизује луку Матанзас и обнавља стари копнени нафтовод на острву.
Лука Мариел ће, такође, послужити као платформа за будуће испитивање и могућу експлоатацију нафте у Мексичком заливу. Предвиђања да ће Куба пронаћи значајне количине нафте гурају овај пројекат, а већ неколико компанија планира да почне да врши испитивања близу северне обале Кубе.
Према неким америчким проценама резерве нафте на Куби износе око пет милијарди барела, док кубански стручњаци тврде да резерве износе најмање двадесет милијарди барела нафте.
Куби, такође, иде у прилог и проширивање Панамског канала, које ће бити завршено 2014. године, што ће омогућити већим танкерима да користе овај, злата вредан, поморски канал. Куба лежи у центру овог поморског пута и њена позиција јој може омогућити да постане кључни фактор у овом делу света.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар